Advertisement

(21:07'de güncellendi)

Yen, Japonya merkez bankasının (BOJ) son toplantısında bir politika yapıcısının teşvikleri iki yıllık bir süreçle sınırlamayı savunmasının ardından 16 büyük para birimi karşısında güçlendi.

Japonya para birimi, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Fed'in aylık tahvil alımlarına en az yıl sonuna kadar devam edeceği düşüncesi açıklanmasıyla dolar karışsındaki yükselişini dördüncü güne taşıdı. Dolar, sanayi üretiminin değişiklik göstermezken toptan satış fiyatlarının geçen ay beklenenden daha fazla arttığını ve Haziran ayı Tüketici Güveninin altı yılın en düşüğünden gerilediğini gösteren veriler sonrasında, euro karşısında yükseldi. Sterlin, inşaat sektörü verilerinin düşmesiyle dolar karşısında dört ayın en yükseğinden geriledi.

Yendeki güçlenmenin ardında BOJ'un Japon tahvil faizlerindeki yükselişi kontrol altına almayı başaramamasının yattığını söyleyen MassMutual Life Insurance Co.'nun kıdemli portföy yöneticilerinden Hiroshi Yoshida, dolar-yen pozisyonlarındaki satışların devam etmesini beklediğini aktararak, yenin önümüzdeki aylarda dolar karşısında 90 seviyelerine kadar yükselebileceğini öngördü.


Yen dolar karşısında yüzde 1.3 yükselerek New York saati ile 13:42'de 94.17 yen oldu ve bu haftaki yükselişini yüzde 3.5'e genişletti. Yen euro karşısında ise dün yüzde 0.4 artmasının ardından bugün de yüzde 1.6 değerlenerek 125.58 yen oldu. Dolar euro karşısında yüzde 0.3 artarak 1.3330 dolar oldu.

(21:07'de güncellendi)