Advertisement

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü öğrencisi Muhammet Çelik, bağ evinde elektrik sıkıntısı yaşayınca televizyon, buzdolabı gibi bütün cihazları güneş enerjisiyle çalıştıran şarj kontrol cihazı geliştirdi.

Bursa'nın Kestel ilçesi Gözede köyünde yaşayan dördüncü sınıf öğrencisi Çelik, ailesiyle bağ evinde elektrik sıkıntısı yaşayınca, güneş panelleri üzerine aratıştırma yapmaya başladı. Yaklaşık 1,5 yıl boyunca yaptığı çalışma sayesinde güneş panellerinden gelen akım ve gerilimi düzenleyerek, akülerin güvenli bir şekilde şarj olmasını sağladı.

Çalışmasına, "Solar Panel Şarj Kontrol Cihazı" Projesi ismini veren Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında 92 bin 450 liralık hibe desteği almaya hak kazandı. Destek sayesinde kendi şirketini kuran Çelik, buzdolabı, televizyon, bilgisayar gibi bütün cihazları, güneş enerjisiyle çalışan şarj kontrol cihazı yaptı.

Üniversite öğrencisi Çelik,  güneş panellerinin kontrol ünitesi üzerine yaptığı çalışma sayesinde bakanlıktan hibe desteği kazandığını ve bununla kendi şirketini kurduğunu söyledi.

-"Günümüzde bu cihazların tamamı yurt dışından ithal ediliyor"

Şirket bünyesinde şarj kontrolü cihazları üretmeye başladığını ifade eden Çelik, "Güneş panellerinin şarj kontrol ünitesi, panelden gelen akım ve gerilimi düzenleyerek akülerin güvenli bir şekilde şarj olmasını sağlıyorum. Bunun yerli üretimi çok az. Günümüzde tamamı yurt dışından ithal ediliyor. Ben de bunların yerli olarak üretilebileceği fikri üzerinden hareket ediyorum. Bu üretimim hem yurt içi hem de yurt dışı pazarına sunulabilecek rekabetçi bir ürün" dedi.

Geliştirdiği ürün sayesinde cihazın daha çok avantaj sağladığını vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

"Kaybı daha az. Hem yerli üretim hem de kullanıcıya daha fazla fonksiyonel özellikler sunuyor. Güneş enerjisiyle çalışıyor. Güneş panelleri, güneşten gelen ışığı alıp, size akım ve gerilim olarak sunuyor. Siz bunlarla ister akünüzü şarj edin, ister şebekeye bağlayarak, faturanızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Tamamen elektrik üretme üzerine dayalı. Akü üzerinde inverter sayesinde şehir elektriğinden ne çalıştırıyorsanız, buz dolabı, televizyon, telefon hepsini bunun üzerinden de yapabilirsiniz. Yani normal şebekeden sağladığınız ihtiyacınızı güneş panelinden de sağlayabilirsiniz."

Çelik, "Bu çalışmamın fikri ihtiyaçtan doğdu. Kendi köy evimizde elektrik olmayışından dolayı böyle bir arayış içerisine girdim. Gözede köyünde bağ evimiz, meyve bahçemiz var. Burada elektrik ihtiyacı oluyor. Elektrik olmadığı zaman hayat duruyor. Ben de güneş panelinin hücrelerini lehimleyerek, kendim bir cihaz geliştirdim. Sonra çalışmamı genişlettim ve ortaya bir ürün çıkardım" ifadelerini kullandı.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Derdiyok da projenin bakanlıktan hibe desteği almasının büyük bir başarı olduğunu belirterek, öğrencilerin yaptıkları çalışmalar sayesinde bu örneklerin katlanarak artacağını söyledi.

Öğrencilerin, hayallerini projeye döktüğünü ifade eden Derdiyok, "Projeler ürün olarak ortaya çıkıyor. Bu çalışmalar girişimci ruhun motive edilmesi bakımından önemli" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Haziran 2013 Perşembe, 13:54 Misafir "kendisi gerçek bir demokrat solcudur" bu haberin yorumunda bu bahsettiğiniz konunun ne alakası var.
17 Haziran 2013 Pazartesi, 22:12 Misafir helal olsun aslanım azminden, merakından ve öğrenme çabandan asla birşey kaybetme asla vazgeçme daha çok buluşlarını duyacağız rabbimin izni ile tekirdağdan selamlar
17 Haziran 2013 Pazartesi, 09:05 Misafir türkiyenin böyle gençlere ihtiyaci var destek veren herkeze teşekkür ediyorum.yikici değil yapici darliğa giden değil varliğa giden olalim.