Advertisement

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülke seçmenlerinin Royal Bank of Scotland'dan (RBS) paralarını geri almalarının, bankanın özel sektöre çabuk bir şekilde geri dönmesinden daha önemli olduğunu dile getirdi.

Londra'da dün gerçekleştirdiği bir röportajda Cameron, "Zaman alacak çünkü bu hâlâ yaralarını sarmaya çalışan bir banka. Ne zaman özel sektöre tekrar kazandıracağımız konusunda ise iki endişem var -- birincisi bu bankanın Birleşik Krallık ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmesi. İkincisi ise insanların bankaya paralarını yatırması. İnsanların paralarını alabilmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Cameron tarafından yapılan bu yorumlar hükümetin Edinburgh merkezli bankadan 2008 ve 2009 yıllarında çöküşünü engellemek için aldığı hisseleri satmayacağı şeklinde değerlendiriliyor. Hükümet dünyanın en büyük banka kurtarma operasyonunu gerçekleştirerek RBS'e 45.5 milyar poundluk (71.5 milyar dolar) yatırım yaptı. Banka CEO'su Stephen Hester iki gün önce yaptığı açıklamada hükümetin hisselerini satmaya başlamasıyla birlikte bu yıl sonunda görevinden ayrılacağını ve yerini yeni birisine bırakacağını belirtti.

RBS hisseleri bugün yüzde 0.2 değer kaybederek Londra saatiyle 09:15'te 314.3 puan oldu. Bu rakam hükümetin "ölü nokta" olarak gördüğü hisse başına 407 pence'in altında.