Advertisement

Chicago Fed'in araştırmacıları, işsizlik oranının aşağı çekilmesi için öncekinden daha az aylık kazanımların gerektiğini söyledi.

Bankanın başkan yardımcısı ve mikroekonomi araştırma direktörü Daniel Aaronson ve kıdemli işletme ekonomisti Scott Brave, işsizlik oranının azaltılması için aylık 80,000 kişilik istihdam artışının yeterli olacağını öngördü.

Genel algının işsizlik oranının aşağı çekilmesi için aylık 100-150 bin kişilik eklemenin gerektiği yönündeyken, bu oran 1980 ve 1990'larda 150 bin ila 200 bin olarak gösteriliyordu.

Ekonomistler bu rakamın yılların geçmesiyle daha da düşeceğine dikkat çekerek, 2015'lerden itibaren işsizlik oranının düşmesi için aylık 35,000 kişilik istihdam yaratımının yeterli olacağını belirtti.

Chicago Fed ekonomistleri bu değişikliği, işgücü demografisindeki değişiklikler ve nüfus büyümesindeki yavaşlamaya bağlıyor.

Ancak Goldman Sachs'in kıdemli ekonomisi Jan Hatzius bu bulgulara karşı çıkarak, Fed ekonomistlerinin azalan işgücü tahminlerinin hatalı olduğunu ileri sürüyor.

Bunun teknik bir detay olmadığını savunan Hatzius, "Eğer gerçek katılım oranı trendin altında, ancak zamanla kapanacak şekildeyse, o zaman istihdam büyümesinin, mevcut işsizlik oranında istikrarı sağlaması için en az önümüzdeki birkaç yılda aylık 80,000 kişi olmasının gerektiğini belirtti.