Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Joerg Asmussen, Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağı kıta bankalarını denetleme rolüne yönelik yeni açıklamalarda bulundu.

Bu konuya ilişkin son zamanlardaki en net açıklamaları yapan Asmussen, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinden itibaren bankalara yönelik Varlık Kalite Gözetimi ve Bilanço Belirleme gibi kontroller uygulayacağını dile getirdi. Bu adımın "genel stres testi" tarafından takip edileceğini belirten Asmussen, bu testin ise yılın ikinci çeyreğinde AMB ve Londra merkezli Avrupa Bankacılık Kurumu (EBA) tarafından işbirliğiyle gerçekleştirileceğini ifade etti.

Asmussen, "Bu durum tespiti 'tek denetleme mekanizması'nın verimli ve güvenilir halde başlaması için önemli. O yüzden çok titiz bir çalışma olmasını istiyoruz" dedi.

Daha önce 2010 ve 2011 yıllarında EBA tarafından gerçekleştirilen stres testleri bazı uzmanlar tarafından yeterince titiz olmamakla eleştirilmişti. AMB'nin banka denetleyici rolünün ise bankalar ve ülkeler arasındaki bağlantıları güçlendirerek kıtanın zaman zaman çalkantılı bankacılık sektörüne daha sert kurallar getirmeyi amaçlıyor.

Asmussen Berlin'de bir konferansta yaptığı konuşmasında birikim bankaları için ortak bir denetleyicinin günlük denetlemeleri "çok büyük" etkilemeyeceği garantisini verdi. AMB yöneticisi buna rağmen küçük bankaların radarlarının dışında olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.