Advertisement

(03:15'te güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's Endeksi'nin dün yaptığı rallinin ardından bugün, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ABD'nin 2014 yılı büyüme tahminini düşürmesi ve Fed'i parasal genişlemeyi durdurma planlarını yönetirken dikkatli olması yönünde uyarmasıyla geriledi.

DuPont Co. ve American Express Co., analistlerin bu firmalara yönelik tavsiyelerini düşürmesi sonrasında en az yüzde 2.2 gerilediler. Edwards Lifesciences Corp., Medtronic Inc. karşısında patent ihlali davasını kaybetmesiyle yüzde 2.7 değer kaybetti. GameStop Corp. ve Groupon Inc. analistlerin tavsiye yükseltmeleri sonrasında yüzde 3.9'dan fazla değer kazandılar.

Standard & Poor's Endeksi yüzde 0.6 geriledi New York saati ile 16:00'da 1,626.73 puan olarak haftayı yüzde 1'lik kayıpla tamamladı. Dow Jones endeksi 105.90 puan, yani yüzde 0.7 kayıpla 15,070.18 puana geriledi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 13 aşağısında seyretti.

Chicago merkezli Astor Asset Management LLC yöneticilerinden Bryan Novak, "Yüksek volatiliteli bir süreç yaşıyoruz. Faiz oranları yükselmeli, fakat büyümenin yüzde 2 civarında olduğu ekonomilerde, faiz oranları açısından çok fazla hata payınız yoktur. Piyasa Fed'in söylediklerine odaklanacak ve her kelimeyi dikkatlice değerlendirecek" yorumunu yaptı.

Washington merkezli IMF, 2014 yılı ABD büyüme tahminini Nisan ayındaki tahmin olan yüzde 3'ten yüzde 2.7'ye düşürdü. Bu yıl için ABD'nin büyüme oranı tahminini ise değiştirmeyerek yüzde 1.9'da bıraktı. IMF aynı zamanda Fed'in büyük ölçekli aylık tahvil alımlarına en azından yıl sonuna kadar devam edeceği görüşünde olduğunu açıkladı ve merkez bankasını çıkış planlarını yönetirken finans piyasalarını bozmamak adına dikkatli olması konusunda uyardı.

(03:15'te güncellendi)