Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumartesi günü akşam saatlerinde Ankara Sincan'da Milli İradeye Saygı Mitingi'nde yaptığı konuşmanın ardından, polis ekipleri parka müdahale etmeye başladı.

Eylemcileri parkı boşaltmaları konusunda anonslarla uyaran polis yetkilileri, önce Taksim Meydanı'nda bulunan kalabalığı dağıttı. Ardından Gezi Parkı'na çıkan merdivenlerin arka tarafından TOMA'larla parka giren polis ekipleri, eylemcilere müdahalede bulundu. Çevik kuvvet ekipleri merdivenlerin önünde set oluşturdu.

Polisin biber gazlı ve tazyikli suyla müdahalesi sırasında bazı eylemciler Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi yönüne kaçtı. Buralarda toplanarak slogan atan gruplara da tazyikli suyla müdahale edildi.

Bu arada, Taksim Meydanı'nda, aralarında annelerin de olduğu bir grup kadın, müdahale sırasında Gezi Parkı'na girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Müdahale sırasında yaralanan eylemcilerin bazılarına Taksim Meydanı çevresindeki ambulanslarda müdahale edilirken, bazıları da hastaneye götürüldü.

Gezi Parkı'ndaki müdahaleden sonra bazı gruplar, Sıraselviler ve İstiklal caddelerinde bir araya geldiler. Gruplara, toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla tazyikli su sıkıldı. Gruplar bekleyişlerini sürdürüyor.

Bu arada, Gezi Parkı'na müdahale sırasında yaralanan bazı eylemcilerin, bir otelin lobisinde gönüllü doktorlar tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye sevk edildiği öğrenildi.

Divan oteli önünde toplanan gruba da müdahale edildi. Müdahale sırasında Divan kavşağında bulunan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da gazdan etkilendi.

Otelin alt katında oluşturulan revirde gönüllü doktorlar tarafından ilk müdahaleleri yapılan yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk ediliyor.

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da gazın otelin içerisine de yayılması nedeniyle gaz maskesi taktı. Lobide gruptakilerden bazılarıyla görüşen Tanrıkulu, polislerden de gruptakilere müdahalede bulunmamalarını istedi.

Mecidiyeköy Meydanı'nda toplanarak Taksim'e yürümek isteyen kalabalık bir gruba da polis tarafından biber gazı sıkıldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Haziran 2013 Pazartesi, 10:25 Misafir geziciler evinize dönün ülkemizin geleceğiyle oynamayın lütfen