Advertisement

Ekonomistler, konut sektöründe balon oluşumunu tetiklememek için İsviçre Merkez Bankası'nın şimdilik negatif faizden kaçınacağını düşünüyor.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan geçtiğimiz ay franktaki tavan seviyesinin yükseltilebileceğini ya da ticari bankaların mevduat fazlalarında negatif faiz uygulanabileceğini söylemişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin de aynı ay içinde benzer açıklamalarda bulunmasıyla açıklama, frankı, euro karşısında 1.26 seviyesine kadar gerileterek 2 yılın en düşüğüne çekti.

Ancak faizleri sıfır olan ve frank kurunda euroya karşı 1.20 düzeyini tavan belirlemiş olan SNB'nin bu hamlesinin, merkez bankasının gevşek para politikasıyla şişirilen 20 yılın en büyük konut balonuyla karşı karşıya olmasından ötürü sınırlı olduğu tahmin ediliyor.

Gayrimenkul sektöründeki aşırı ısınma problemine dikkat çeken Bantleon Bank AG'nin ekonomistlerinden Daniel Hartmann, eğer negatif faiz ya da peg-leri yükseltmek gibi daha genişlemeci politikalar uygulanırsa, işlerin daha kötü gidebileceğini söyledi.

Bloomberg anketine katılan 21 ekonomistin medyan tahmini bankanın 20 Haziran'daki para politikası toplantısında 3 aylık frank Libor'u 0'da bırakacağı yönünde bulunuyor.

VOntobel Asset Management AG'nin ekonomistlerinden frank-euro paritesi 1.20 seviyesinin üzerinde oldukça SNB'nin negatif faiz uygulamayacağını söyledi.