Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini bu hafta yapılacak olan Fed toplantısına çevirmesi ve ekonomik teşviklerin azaltılacağı yolundaki beklentilere ağırlık vermesi ile birlikte yükselirken, yen son dört yılın en hızlı haftalık çıkışını gösterdikten sonra geri çekildi. Mısır düştü ve doğal gaz sıçrama yaptı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 1.0 yükselerek, New York saati ile 09:33'te, 366.69 puana çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.9'luk bir çıkış gerçekleştirdi. Japonya para birimi yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında en az yüzde 0.2 değer kaybetti ve en fazla kaybı Güney Afrika randı ve İngiliz sterlini karşısında gösterdi. Türk Lirası, Taksim olayları nedeniyle artan gerginlik ve sendikaların greve gideceklerini açıklamasının ardından, dört gün süren rallisini tersine çevirdi. Doğalgaz geçen hafta yüzde 2.5 düşmesinin ardından yüzde 2.3 sıçrarken, mısır vadeli kontratları yüzde 0.8 geriledi.

ABD'de Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu hafta toplanacak ve bu toplantıda, Fed politika yapıcıları, parasal genişlemeyi ne zaman yavaşlatmaya başlayacakları konusunda işaretler verebilir. Küresel piyasalarda, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 22 Mayıs'ta yaptığı konuşmada, istihdam piyasasınının iyileşmesi durumunda, politika yapıcıların teşvikleri yavaşlatabileceğini kaydetmesinden bu yana yaklaşık 2.7 trilyon dolarlık erime oldu. ABD'de bugün açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi, önceki ay daralma göstermesinin ardından, Haziran ayında, Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Philadelphia'da PNC Wealth Management şef yatırım yetkilisi James Dunigan, "Fed'in bir sonraki adımının ne olabileceğine ilişkin anlık karkuları görmeye devam ediyoruz ve piyasalarda çalkantı yaratan bu durumun biraz abartılı olduğunu düşünüyoruz," dedi ve "Fed'in ekonomiye destek sağlayan teşvikleri yakın bir zamanda azaltacağı beklentisinde kendimizin önünde gidiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi, Uluslararası Para Fonu'nun ABD ekonomisinin 2014 yılı büyüme tahminini yüzde 3'ten yüzde 2.7'ye indirmesi ve Fed'in teşvikleri azaltmasının uygun bir şekilde ele alınması gerektiğini kaydetmesinin ardından, 14 Haziran'da yüzde 0.6 düştü ve haftalık bazda yüzde 1 kaybetti.

(16:50'de güncellendi)