Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın toplantısı öncesinde  Asya Borsaları yükseldi. Endeks 11 Nisan'dan bu yana en büyük kazancına yöneldi. Japon Topix Endeksi son 4 haftada düşüş kaydetmesinin ardından yeni haftaya artıda başladı.

Dünyanın en büyük güneş panelleri üreticisi GCL-Poly Energy Holdings Ltd., Çin'in güneş enerjisi taleplerinin artacağına dair iyimserlik üzerine yüzde 6.6 yükseldi. Chiyoda Corp., Bank of America Merrill Lynch'in not artırımının ardından yüzde 7.8 değerlendi. Japonya'nın büyük aracı kurumunun da bir kısmına sahip olduğu Nomura Real Estate Office Fund Inc., hisse satışı açıklaması sonrasında yüzde 13 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla 132.13 puana çıktı. Değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hissenin değerlendiği endeksi geçtğimiz hafta merkez bankalarının ekonomik teşvik iştahının azaldığı endişesiyle yüzde 3 düşmüştü. Hang Seng China Enterprises Endeksi, dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki büyüme endişelerinin etkisiyle 14 Haziran'a kadar 12 gün üst üste düşerek, en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Birçok ilginç fırsatların olduğunu söyleyen Fidelity Investment Management Ltd.'ın yatırım direktörü Catherine Yeung, Çin, Asya ya da Japonya'da belirli hisselerin seçilmesi gerektiğini, Fed'in de çok dengeli bir şekilde ilerlemesinin gerektiğini belirtti. Yeung, "Tahvil alımlarının azaltılması, ekonominin toparlandığını göstermesi bakımından iyi bir şey" yorumunda bulundu.