Advertisement

Genelkurmay Başkanlığı, Hatay'ın Altınözü ilçesinde Suriye'den Türkiye'ye mazot taşıyan kaçakçılara müdahale edildiğini, olayda toplam 220 ton mazotun ele geçirilerek imha edildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye-Suriye hududunda 2'nci Hudut Alay Komutanlığı'na bağlı birliğin, Suriye'den Türkiye'ye geçirilmek istenen akaryakıt bidonları, varilleri ve tankerlerine engel olmak üzere kaçakçılara müdahale ettiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Şht. Ütğm. M. A. Demirbüken, Ziyaret, Kıyıgören ve Hacıpaşa hudut karakollarından görevlendirilen 4 adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), 1 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), 1 adet Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA), 2 adet Land Rover ve toplam 82 personelin katılımı ile müdahale edilen kaçakçılara, öncelikle dur ikazında bulunulmuş, bilahare uyarı amaçlı havaya 4 el ateş açılmıştır. Bunun üzerine, Suriye tarafından unsurlarımıza Kaleşnikof piyade tüfeği, av tüfeği ve tabanca ile 10-15 el ateş açılmıştır. Olaya müdahale eden unsurlarımız derhal mevzi almış ve Suriye tarafındaki şahıslara ateşle karşılık verilmiştir. Müteakiben, şahıslar olay yerinden bölgedeki çalılık ve leçelik alana doğru kaçarak uzaklaşmışlardır. Şahısların uzaklaşmasının ardından, bölgede Suriyeli kaçakçıların bıraktığı; 3 bin adet 60'ar litrelik mazot dolu bidon, 100 adet 200'er litrelik mazot dolu varil, 8 adet her biri 2,5 tonluk mazot dolu tanker yerinde imha edilmiştir. (Toplam 220 ton mazot). Olayda herhangi bir personel zayiatı meydana gelmemiş olup, durum Hatay'ın Altınözü İlçe Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmiştir."

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Temmuz 2013 Salı, 16:34 Misafir bu imha ile ilgili soruşturma başlatılmalı... niçin imha ediliyor, üstelik nasıl ne zaman ne şekilde imha edilmiş. 220 ton mazotu ortalıkta yaksan 12 km uzaktan görünür, denize çöpe döksen bir çevre faciası oluşur. nasıl imha etmişlermiş acaba. ve niçin imha ediliyor... acaba "indira gandi" mi edilerek imha edilmiş. rafineriye teslim edilse ve takrar milli ekonomiye dödürülse olmuyor mu? bu kadar vizyonsuz insanlar tarafından mı yönetiliyoruz. biz 5 tl ye yakıt alıyoruz ya ülkemiz muannete muhtaç olmasın diye...220 ton yakıta ne oldu soruşturma açılsın...
02 Temmuz 2013 Salı, 10:53 Misafir imha mı edildi? niye sebep... devlet 220 ton mazotu imha edecek kadar zengin mi yoksa bu imha başka bir şey mi? rafineriye teslim edilse olmuyo mu?...
02 Temmuz 2013 Salı, 08:49 Misafir neden imha ediliyor