Advertisement

Finansal piyasalardaki sakinliği Almanya'daki genel seçimlerin sonrasına kadar korumaya çalışan Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'a yeni kredi dilimine onay verdi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın koalisyonun gereken ekonomik reformları uygulamaya koyması ve harcamalarda kesinti yapması hâlinde Yunanistan bu yay 2.5 milyar euro, Ekim'de ise ödemenin geri kalan kısmını alacak. Yunanistan, merkez bankasının Yunan tahvillerindeki kazancı olan 2 milyar euroluk zararını telafi edebilecek ve IMF'den 1.8 milyar euro alacak.

Almanya'nın öncülüğündeki Avrupa hükümetleri, iflas etmesini ve eurodan çıkmasını istemedikleri Yunanistan'ın yaşam desteğini korumayı sürdürürken, yapmaları gerekeni minimum dozlarda yapıyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının ortak açıklamasında, Yunanistan'daki mali programda geciken adımların hızla atılması istendi.

Yunanistan'ın, yaptığı reformlarla rekabet gücünü artırdığı, mali yapısını güçlendirdiği ve bankalarına esneklik kazandırdığı belirtilen açıklamada, öncü göstergelerin 2014 yılında kademeli büyümeye dönüşü işaret ettiği dile getirildi.

Yunanistan'ın birçok bakımdan doğru seyirde ilerlediğini, ancak bazı alanlarda gecikmelerin olduğunu söyleyen Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, ödemeleri finansman ihtiyacı arttıkça kademeli olarak yapmanın en doğru yol olduğunu belirtti.

Yetkililer görüşmelerin bir noktasında bakanların 1.8 milyar euroluk kesiminin de ödenmesini tartıştı ancak bu öneriden daha sonra vazgeçildi.