Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çİn'de kapasite fazlası ve düşük emtia maliyetlerinden ötürü fabrika çıkış fiyatları Haziran'da 10 yılın en uzun süreli düşüşünü kaydederken, enflasyon da hükümetin hedefinin altında kaldı.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerine göre tüketici fiyatları endeksi yıllık bazda yüzde 2.7 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 2.5 artış yönündeydi. Çin'de üretici fiyatları ise yüzde 2.7 düştü.

Finansal kriz dönemi olan 2009'dan bu yana en düşük ilk yarı enflasyonu ve fabrika çıkış fiyatlarında devam eden deflasyon, hükümet için 1998'den bu yana ilk kez büyüme hedeflerini kaçırma riskini ortaya koyuyor. Çin Başbakanı Li Keqiang, ekonomiyi yeniden yapılandırarak ve devletin rolünü azaltarak uzun vadeli büyümeye odaklanmaya çalışıyor.

Genel anlamda enflasyon baskısının hâlen düşük olduğunu belirten Societe Generale SA'nın Çin ekonomisti Yao Wei, büyümenin orta vadede düşmeye devam etmesini ve hükümetin ekonomiyi yeniden yapılandırma çabalarının da zaman almasını beklediklerini aktartdı.

Bloomberg anketine katılan 40 analistin medyan tahminleri, Çin'in Haziran ayı tüketici fiyatlarının yüzde 2 ila 3 artacağı şeklinde değişiklik gösterdi. Pekin hükümeti Mart'Ta bu yıl fiyat kazançlarını yüzde 3.5 seviyelerinde tutmayı hedeflediklerini söylemişti.

Kıdemli istatistikçi Yu Quimei, Mayıs ve yıllık değişimlere kıyasla Haziran'da tüketici fiyatlarının istikrarlı olduğunu belirtti