Advertisement

(15:15'te güncellendi)

Altın New York'ta, Çin'de enflasyonun Haziran ayında beklenenden fazla hızlanmasının metale yönelik "enflasyondan korunma" talebini artırması ve düşük fiyatların talebi güçlendirmesinin ardından son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin'de tüketici fiyatları endeksi yıllık bazda yüzde 2.7 arttı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 2.5 artması bekleniyordu. Altın dün, ABD para biriminin altı önemli para karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi'nin son üç yılın zirvesinden düşmesinin ardından yüzde 1.8 yükseldi. T&K Futures & Options, altında bu yılki düşüşün fiziki alımları güçlendirdiğini kaydetti.

Altın bu yıl, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin, ekonomide iyileşmenin sürmesi durumunda, varlık alımlarının azaltılabileceğini kaydetmesi ile birlikte yüzde 26 düştü ve bunun sonucu, altın destekli exchange traded fonlarının (ETF) değeri 61.7 milyar dolar eridi. 10 yıl vadeli ABD Hazinesi Enflasyondan Korunmuş Menkul Kıymetleri için başabaş faiz ile ölçülen ABD tüketici fiyatlarında artışlara ilişkin beklentiler, bu yıl yüzde 15 düştü.

Londra'da Marex Spectron Group değerli metaller müdürü David Govett, "Çin enflasyon verilerinin desteği ile, yine oldukça iyi bir talep ve yeni spekülatif alımlar gördük," dedi ve "Bu seviyelerde halen bazı güçlü fiziki talebin geldiğini görmekteyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1 değer kazanarak, New York saati ile 07:22'de, 1,247.20 dolara ulaştı. Kontrat erken saatlerde 1,258.70 dolar ile 3 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Vadeli kontratlara işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 17 üzerindeydi. Spot altın Londra'da yüzde 1 yükselerek, ons başına 1,249.38 dolara çıktı.

-Altının rekoru-

Altın, ABD merkez bankasının faiz düşürme ve varlık alımlarında diğer merkez bankalarına öncülük yapması ile birlikte, 2008 yılındaki fiyatını ikiye katlayarak, Eylül 2011'de 1,923.70 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, dün 1,993.8 tona indi ve Mayıs 2010'dan bu yana ilk kez 2,000 tonun altına düştü.

Londra'da VTB Capital analisti Andrey Kryuchenkov, "Altın için kısa vadeli görünüm aşağı yönlü kalmaya devam ediyor," dedi ve "ABD'de baskı altında kalan enflasyon, azalan makro riskler, parasal gevşemenin seyrine ilişikin belirsizlik ve küresel büyüme oranlarındaki kademeli artış beklentileri, piyasa katılımcılarının altına olan ilgisini muhtemelen daha da azaltacak" değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli gümüş New York'ta, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 19.13 dolara çıktı. Metal, 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi'nde bu yıl en kötü performans gösteren meta oldu. Eylül vadeli palladyum fazla değişmeyerek, ons başına 695.60 dolarda kaldı. Ekim vadeli platin de fazla değişmedi ve ons başına 1,361.40 dolarda kaldı.

Dünyanın en büyük platin üreticisi Anglo American Platinum Ltd.'nin maden işçileri, Johannesburg merkezli şirketin sözcüsü Bongeka Lwana'nın açıklamasına göre, grev sonrası tekrar işbaşı yaptı. Yaklaşık 5,600 işçi Güney Afrika'daki iki madende greve çıkmıştı. İşçiler, sendika yetkililerinin görevden alınmasını protesto etmiş ve şirketin işçi çıkarma sürecini durdurmasını istemişti.

(15:15'te güncellendi)BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Temmuz 2013 Salı, 12:44 Misafir tarım dışı istihdam rakamları iyi geldi ama altın için iyi değil neden altın yükseliyor biryerlerde saklı gizli beklentiler var sanırım
09 Temmuz 2013 Salı, 10:33 Misafir tl 80 olursa sattın?
09 Temmuz 2013 Salı, 10:17 Misafir altındaki bu artış sürdürülebilir bir trend mi yoksa kısa vadeli tepkiler mi? yorumu olanlar paylaşırlar mı acaba, tşkrl.