Advertisement

Yendeki zayıflama ve sanayi şirketlerinin değerlenmesinin ardından Japon ihracatçıların ralli yapmasıyla Asya Borsaları yükselerek, 2 haftanın en sert düşüşünden toparlanmaya işaret etti.

Otomobil satışlarının yüzde 75'ini Japonya dışında gerçekleştiren Toyota Motor Corp. yüzde 2.2 değer kazandı. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., metal fiyatlarının yükselmesiyle yüzde 1.9 artış kaydetti. En büyük endoskop üreticisi Olympus Corp. 118 milyar yen değerinde hisse satmayı planladığını açıklamasının ardından yüzde 5.1 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 131.13 puana çıktı ve endeksteki 10 sektörün hepsi yükseldi. Çin ekonomisi yavaşlar ve Japonya'nın parlamentonun üst kanadında yapılacak seçimlerin sonrasına kadar reformları ertelerken, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı endişesiyle endeks, 20 Mayıs'ta kaydettiği 5 yılın en yükseğinden yüzde 10 düştü.

Ağırlığı Japon hisselerine verdiklerini belirten Principal Global Investors'ın fon yöneticilerinden Binay Chandgothia, "Batıdaki büyüme iyi olmasa da ekonomik sürprizlerin olması ve finansal şartların gelişmekte olan ülkelerdekinden daha esnek olmasından ötürü gelişen piyasalara eğilinmesi daha uygun" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi dün yüzde 1.5 kayıpla 24 Haziran'dan buyana en sert düşüşünü kaydetti. Endeks tahmini kazançların 12.7 katından değerlenerek, 14.9 katından fiyatlanan S&P 500 Endeksi ve 13 katından işlem gören Stoxx Europe 600 Endeksi'nin gerisinde kaldı.