Advertisement

Traderların, Amerikan merkez bankasının parasal genişleme önlemlerinin azaltılmasına ilişkin daha fazla rehberlik eden açıklamalarda bulunacağı spekülasyonuyla dolar tahminlerini yükseltmesi üzerine Dolar Endeksi artış kaydetti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin, bankanın Haziran toplantısı tutanaklarının açıklanmasıyla aynı gün yapacağı konuşması öncesinde Dolar Endeksi 3 yılın zirvesine yaklaştı. Yen, Japonya Merkez Bankası yetkililerinin bu hafta toplanmaya hazırlanmasıyla önemli para birimlerinin tamamı karşısında değer kaybetti. Avustralya doları, traderların ülkenin merkez bankasının Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisiyle önümüzdeki ay faizleri indireceği tahminlerini artırmasının ardından zayıfladı.

Dolar bahislerinin artmasıyla euronun ağırlaştığını söyleyen Brown Brothers Harriman&Co.'nun Döviz stratejistlerinden Masashi Murata, FOMC tutanaklarının parasal genişlemenin azaltılmasına yönelik daha fazla sinyal verebileceğini belirtti.

Dolar, Londra karşısında 6:14'te euro karşısında 1.2868'den işlem gördü. ABD doları dün yene karşı 101.53 düzeyinden 30 Mayıs'tan bu yana en yükseğini test etmesinin ardından bugün yüzde 0.2 değerlenerek 101.15'ten işlem görüyor. Yen, euroya karşı dün yüzde 0.1 zayıflaması sonrasında bugün yüzde 0.2 değer kaybederek 130.16'ya geriledi.

ABD'nin en çok ticaret yaptığı 6 ülkenin para birimi karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi dün 84.588 puandan Temmuz 2010'dan bu yana en yükseğini kaydetmesinin ardından bugün de 84.244'ten işlem görüyor.