Advertisement

Altın destekli exchange-traded ürünlerdeki (ETF) varlıklar, Fed'in parasal genişlemeyi keseceği öngörüsüyle Mayıs 2010'dan bu yana ilk kez 2,000 tonun altına geriledi.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre varlıklar bu yıl yüzde 24 düşerek 1,993.76 tona gerilerken piyasaya sürüldükleri ilk yıl olan 2003'ten bu yana ilk yıllık düşüşe yönelerek, 61 milyar dolarlık bir değer kaybına uğradılar. Varlıklar altının 12. yıllık yükselişine devam ettiği Aralık ayında 2,632.52 tona yükselerek rekora ulaşmıştı.

Külçe altın, bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini kaybetmeleri ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin varlık alımlarının azaltılabileceğine yönelik açıklamalarıyla beraber geçtiğimiz çeyrekte yüzde 23 değer kaydederek 1920 yılından bu yana en sert çeyrek dönem kaybını yaşadı. UBS AG'nin tahminlerine göre ETF ürünleri önümüzdeki 12 ay içerisinde 500 ton daha gerileyebilir. Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki varlıklar ise 4 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Singapur'da UBS AG emtia araştırma direktörü Dominic Schnider, "Birçok yatırımcı ABD'deki ortodoks para politikasına karşı 'hedge' pozisyonlarından çıkmaya başladı," dedi ve "Son birkaç yıldır insanlar için oldukça iyi işleyen sigorta varlığı olarak altın, artık cazip değil" değerlendirmesinde bulundu.

Fiyatlar 2013 yılında yüzde 25 düşerek ons başına 1,257.82 dolara kadar gerilerken, Nisan ayında ayı piyasasına girdi ve 1981 yılından bu yana en kötü yıllık performansa doğru ilerliyor. MSCI Tüm Ülkeler Dünya  Endeksi yüzde 6.2 tırmanırken, dolar yüzde 5.6 değer kazandı.