Advertisement

(16:40'ta güncellendi)

Gelişen piyasalar endeksi, Tayvan'ın ihracat büyümesinin teknoloji şirketlerindeki kazançları desteklemesi ve Mısır ile Türkiye hisselerinin toparlanmasıyla 3 gündür ilk kez artış kaydetti. Rupi rekor düşükten sıçradı.

Hon Hai Precision Industry Co. Ltd., Tayvan'ın Haziran'da ihracatının tahminlerin üzerinde büyümesinin ardından yüzde 1.5 primlendi. Mısır'ın en büyük kamuya açık bankası Commercial International Bank Egypt SAE, üç haftanın en büyük düşüşünün ardından yükseldi. Varlık bakımından Türkiye'nin en büyük bankası Türkiye İş Bankası AŞ, iki haftanın en düşüğünden yükselişe geçti. Rupi, Hint regülatörlerin Döviz türevlerindeki spekülasyonu kontrol altına almaya yönelik adımlar atmasının ardından dolar karşısında iki günlük düşüşün ardından değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 kazançla 913.74 puana çıkarak 2 günlük düşüşlerini sonlandırdı. Tayvan'da dün açıklanan ihracat verisi yıllık bazda yüzde 8.6 büyüyerek, yüzde 1.2 beklentisinin çok üzerinde geldi. Alvoa Inc. ABD kâr sezonunu açarak analist beklentilerinin üzerinde veri açıkladı. Avrupa hükümetleri Yunanistan'a 3 milyar euro (3.9 milyar dolar) yardımda bulunma konusunda anlaşarak, Almanya'da Eylül ayında gerçekleşecek olan seçimler öncesinde bir başka borç krizi yaşanmasının önüne geçmeyi amaçlıyorlar.

Londra'da bulunan Rogge Global Partners Plc gelişen piyasalar şefi Michael Ganske, "Gelişen piyasalardaki en büyük endişe, varlık sınıflarındaki başarılı sürecin bitiyor olması. Gelecekte veriler ve açıklamalar ile daha çok volatilite bekliyorum" yorumunu yaptı.

(16:40'ta güncellendi)