Advertisement

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in yoksullara ucuz gıda yardımı sağlayan yıllık 21 milyar dolarlık programı, ülkenin, gelişmekte olan ülkelerin en yükseği olan bütçe açığını azaltma çabalarını riske atıyor.

Nomura Holdings Inc., geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren Gıda Güvenliği Yasası'nın Hindistan'ın 1.2 milyar vatandaşına üçte ikisine düşük maliyetli hububat hakkı tanıyarak, gıda teşviklerinin, ülkenin topşam gayrisafi yurtiçi hasılasına oranını yüzde 0.8'den yüzde 1.2'ye çıkardığını söyledi. Morgan Stanley ise bu politikanın Singh'in 2013-2014 yılında mali açığı yüzde 4.8'lere çekme hedefini tehdit edebileceğine dikkat çekiyor.

Gıda yasasının mali dinamikler için açık bir şekilde kötü olacağını belirten CLSA Asia-Pacific Markets'ın Singapur'daki ekonomistlerinden Rajeev Malik, "Kongre liderliğindeki hükümet için siyasi açıdan avantajları olsa da, yasadan kaynaklanan orta vadeli mali sıkıntılar göz ardı edilmeye devam ediyor" dedi.

Hindistan Maliye Bakanı Palaniappan Chidambaram, kredi notu indiriminin önlenmesi ve Hint ekonomisinin canlandırılmasını hedefleyen Eylül'deki geniş kapsamlı politika değişikliklerinin bir parçası olarak 2017'ye kadar Bütçe açığı/GSYH oranını yüzde 3'e indirmeyi vaad etti. ICICI Securities Primary Dealership Ltd.'a göre gıda programının toplam mali etkisi önümüzdeki yıl hissedilecek ve tahvil fiyatlarına da yansıyabilir.

Gıda inisiyatifi hükümetin Mayıs 2014'teki seçimleri için temel bir adım olarak görülüyor. singh, Dünya Bankası verilerinin 800 milyondan fazla kişinin günlük 2 dolar sınırının altında yaşadığı Hindistan'da yoksullara yardımcı olmayı hedefliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Temmuz 2013 Çarşamba, 00:56 Misafir helal olsun adama .....