Advertisement

İngiltere'de bu sabah açıklanan ve hayal kırıklığı yaratan sanayi üretimi ve ticaret açığı verilerinin ardından Bank of England (BOE) tarafından uygulanan parasal genişleme programının artırılabileceği konuşuluyor.

İngiltere'nin sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 0.8 düşerek bu yönde yüzde 0.2 artış bekleyen analistleri şaşırtırken, yıllık bazda ad yüzde 2.9'luk bir gerileme gerçekleştirmiş oldu.

Öte yandan İngiltere'nin ticaret açığı ise Nisan ayında 2.073 milyar poundluk seviyeden Mayıs ayında 2.435 milyar pounda yükseldi.

İngiltere merkez bankası Bank of England'ın başına küresel ekonominin en başarılı isimlerinden birisi olarak kabul edilen Mark Carney'in geçmesinin ardından gözler bankanın yıllık 375 milyar poundluk parasal genişleme programına çevrildi.

Carney göreve geldikten 4 gün sonra gerçekleştirdiği Para Politikası Komitesi toplantısında genişlemeyi şimdilik aynı seviyede tutarak herhangi bir değişiklik yapmazken, bu sabah açıklanan verilerin ardından bu programda bir genişlemeye gidilebileceği belirtiliyor.

İngiliz the Guardian gazetesine röportaj veren Investec analisti Philip Shaw, "Ticaret açığı verileri beklenildiği gibi, çok fazla şaşırtıan bir şey yok. Verilerin tonu bize önümüzdeki ay Para Politikası Komitesi'nin parasal genişlemede artışa gidebileceği fikrini veriyor" yorumunu yaptı.

Berenberg Bank analisti Rob Wood ise "Bizim şu anda gördüğümüz toparlanma ihracat kaynaklı bir toparlanma değil. Şu anda gördüğümüz ekonomik toparlanma para politikası, düşük faiz oranları, yükselen tüketim ve yükselen konut fiyatlarından kaynaklanan bir toparlanma. O yüzden ticaret açığının çok iyiye gideceğini sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Temmuz 2013 Salı, 21:12 Misafir dünya süper ülkelerinden biri olan ingilterede bile çatlak sesler gelmeye başladı sanırım küresel kriz henüz daha bitmedi dahada derinleşecek gibi
09 Temmuz 2013 Salı, 13:54 Misafir nereye kadar böyle gidebileceksiniz.......