Advertisement

İngiltere'de imalat sanayi Mayıs ayında, ilaç sektöründe ve metal üretimindeki düşüşlerin etkisi ile beklenmedik bir şekilde daraldı ve bu durum, ikinci çeyrekteki toparlanmanın gücü konusunda şüpheler oluşturdu.

İmalat sanayi üretimi, Mayıs ayında, yüzde 0.2 düşüş gösterdiği Nisan ayına göre, yüzde 0.8 düştü. Bloomberg'in anketine katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, üretimin yüzde 0.4 artması bekleniyordu. Genel sanayi üretimi ise, petrol ve doğalgaz üretimindeki artışların etkisi ile değişiklik göstermedi.

Bu veriler, sanayi üretiminin son üç ayda yalnızca yüzde 0.2 artması ile birlikte, geniş tabanlı bir toparlanmada zorluk çekildiğini işaret ediyor. Tüketici harcamalarındaki artış, JPMorgan Chase & Co.'nun da aralarında bulunduğu bankaların ekonomistlerinin bu yıl İngiltere büyümesi için tahminlerini yükseltmelerine neden oldu.

Londra'da Nomura International Plc ekonomisti Philip Rush, "Bu veri hayalkırıklığı yarattı ve mevcut büyümenin birçok kişinin beklediğinden daha zayıf olduğunu işaret ediyor," dedi ve "Sanayi üretimi GSYİH'ya çok az katkıda bulunacak gibi görünüyor. İngiltere Merkez Bankası muhtemelen politikasını değiştirmeyecek ya da gevşetecek" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, bugün açıklanan diğer bir veri olan dış ticaret açığı, Mayıs ayında, fazla değişmeyerek 8.5 milyar sterlinde (12.7 milyar dolar) kaldı. İhracat yüzde 1.5 artarken, ithalat yüzde 1.3'lük bir artış gösterdi. AB ülkeleri ile verilen ticaret açığının azalması, dünyanın kalan kısmına verilen dış ticaret açığının kötüleşmesini dengeledi.

Petrol ihracatı aynı dönemde yüzde 27.2 ile Eylül 2002'den bu yana en hızlı artışını gösterdi.