Advertisement

Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki yol çalışmaları sonucunda turistler, Nemrut Dağı'na daha kısa sürede ulaşabilecek.

Kommagene Kralı Antiochus Theos tarafından MÖ 62 yılında yapılan, "dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen, devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı ören yeri, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Kahta ilçesinden Nemrut Dağı'na iki yoldan ulaşım sağlanıyor. Turistler ana yoldan 60 kilometre, Arsemia patika yolundan ise 30 kilometre katederek ören yerine gidiyor.

Yaklaşık 2 bin 150 metre yükseğindeki tümülüse turistlerin daha rahat çıkabilmesi için doğu ve batı teraslarına çıkan Arsemia patika yollarına parke taşı döşenerek yaya yolu yapılıyor. Yolun tamamlanmasıyla turistler daha kısa sürede Nemrut Dağı'na ulaşabilecek.

Araçların çıkamadığı yolda işçiler kum, çimento ve parkeleri taşımak için eşek ve katırlardan faydalanıyor.

Vali Mahmut Demirtaş, Nemrut Dağı'nın dünya harikalarından biri olduğunu söyledi.

Nemrut Dağı'nın bulunduğu ören yerini her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiğini ancak turistlerin ulaşımda büyük sıkıntı yaşadığını belirten Demirtaş, sorunu çözmek için Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda bölgeye yaya yolu yapmaya başladıklarını ifade etti.

Arsemia patika yolunun tehlike arz ettiğine dikkati çeken Demirtaş, "Şu an yolumuz yapılıyor. Tabii bunun yanında proje kapsamında bilgilendirme levhaları koyacağız, ışıklandırma sistemi kuracağız" dedi.

Demirtaş, Nemrut Dağı yakınındaki bekçi kulübelerinin yıkılacağını ve yerine amfi tiyatro yapılacağını, bölgeye kapalı devre kamera sistemi kurulacağını dile getirdi.- Yaşlı ve özürlü turistler için raylı sistem

Vali Demirtaş, yaşlılar ve özürlü turistlerin Nemrut Dağı'na daha rahat ulaşması için raylı sistem yapılacağını söyledi.

Raylı sistemin yanında Nemrut Dağı'na ulaşımı sağlayan kral yolunda da çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Demirtaş, "Çalışmaların sona ermesiyle bu yol daha kısa sürede katedilecek" diye konuştu.

AA