Advertisement

Uzmanlar uzun açlık süresini rahat atlatabilmek için sağlıklı ve besleyici bir karışım olan tahin-pekmezi öneriyor.

Diyetisyenlerin iftar ve sahur sofraları için tavsiye ettiği tahin - pekmez, hem tok tutuyor hem de vücuda gün boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor.

Geleneksel lezzetlerin vazgeçilmezi olan tahin ve pekmez, içerdiği kalsiyum, potasyum, demir, vitamin ve minerallerle tam bir enerji deposu. Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendiren süper ikili, besinlerin midede uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkma hissini de geciktiriyor.

Minerallerden zengin olan tahin pekmez karışımı içerdiği B vitamini sayesinde halsizlik, yorgunluk ve gün içinde sıcakla birlikte yaşanan mineral kayıplarının yerine konulmasında oldukça etkili.

Kemik gelişimi üzerindeki olumlu etkileri ve kan yapıcı özelliği ile de bilinen tahin - pekmez, şeker hastaları dışında özellikle ağır fiziksel işlerde çalışanlara öneriliyor. Uzmanlar; tahin-pekmez karışımının çocuklar, hamile ve emziren kadınlar tarafından da tüketilmesini öneriyor.

Beslenme açısından, içerdiği organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından pekmezin beslenmedeki öneminin normal şekerden çok daha fazla olduğunu söyleyen uzmanlar, ramazan tatlılarının şeker yerine pekmezle yapılmasını öneriyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Temmuz 2013 Çarşamba, 17:20 Misafir bende
09 Temmuz 2013 Salı, 17:15 Misafir şu an bi yorum yapamıcam, çok acıktım