Advertisement

-S&P İtalya'nın kredi notunu düşürdü

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor's, BBB+ olan İtalya kredi notunu iki seviye düşürerek BBB yaptı.

S&P, not düşürmesine gerekçe olarak ülkenin bozulan finans sistemi ve ekonominin ilerleyen zamanlarda zayıflama ihtimalinin yüksek olmasını gösterdi.

-ABD hisseleri yükselişin dördüncü gününde

ABD hisseleri, şirketlerin tahminlerden daha iyi kâr verileri açıklaması beklentisi ve ekonomik büyümenin Fed'in teşviklerde herhangi bir azaltmaya gitmesini kaldırabilecek seviyede olduğu düşüncesinin güçlenmesi ile yükselişini dördüncü güne taşıdı.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek New York saati ile 11:29'da 1,649.45 puan oldu. ABD gösterge endeksinin üst üste dördüncü günü de yükselerek kapatması durumunda 15 Mayıs'tan bu yana yaşanan en uzun kazanç periyodu gerçekleşmiş olacak. Dow Jones endeksi ise 59.65 puan, yani yüzde 0.4 yükselerek 15,284.34 puana ulaştı. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 6.9 aşağısında gerçekleşti.

-Avrupa hisseleri bir ayın zirvesini gördü

Avrupa hisseleri ABD'de Alcoa Inc.'in kâr sezonunu beklenenden iyi verilerle başlatmasının ardından bir ayın zirve seviyesini gördü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 yükselerek 294.58 puandan kapandı. Endeks dün ise yatırımcıların ABD ekonomisinin tahvil alımlarındaki düşüşe dayanabileceği varsayımını fiyatlamasıyla yüzde 1.4'lük ralli gerçekleştirdi. Stoxx 600 Endeksi geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası ve Bank of England tarafından faiz oranlarının öngörülen gelecekte düşük tutulacağına dair söz verilmesi üzerine yüzde 1.2 kazanç sağlamıştı. Endeks 2013'ün en düşük seviyesini gördüğü 24 Haziran'dan bu yana ise yüzde 6.9 ralli yaptı.

-Gelişen piyasalar "Mısır ve Türkiye" ile yükseldi

Gelişen piyasalar endeksi, Tayvan'ın ihracat büyümesinin teknoloji şirketlerindeki kazançları desteklemesi ve Mısır ile Türkiye hisselerinin toparlanmasıyla 3 gündür ilk kez artış kaydetti. Rupi rekor düşükten sıçradı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.9 kazançla 913.74 puana çıkarak 2 günlük düşüşlerini sonlandırdı. Tayvan'da dün açıklanan ihracat verisi yıllık bazda yüzde 8.6 büyüyerek, yüzde 1.2 beklentisinin çok üzerinde geldi. Alvoa Inc. ABD kâr sezonunu açarak analist beklentilerinin üzerinde veri açıkladı. Avrupa hükümetleri Yunanistan'a 3 milyar euro (3.9 milyar dolar) yardımda bulunma konusunda anlaşarak, Almanya'da Eylül ayında gerçekleşecek olan seçimler öncesinde bir başka borç krizi yaşanmasının önüne geçmeyi amaçlıyorlar.

-Piyasalarda dikkatler "kar rakamlarında"

ABD hisse senetleri, şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklayacağına ilişkin iyimserlikle yükselişini dördüncü güne taşırken, altın değer kazandı ve yen zayıfladı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 09:43'te yüzde 0.7 yükselerek 362.20 puana çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Japonya para birimi dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 101.12'ye inerken, sterlin, İngiltere'de imalat sanayi üretiminin Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde düşmesi sonrası değer kaybetti. Üç yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, ABD'nin bugünkü 32 milyar dolarlık aynı vadeli kağıdı satmasından önce, Mayıs ayında, bu yılın en düşük seviyesinnden iki katın üzerinde yükseldi. Şirket kredi riskleri, Avrupa2da, yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesine indi. Altın yüzde1'den fazla bir prim yaptı.

-Mısır hisseleri sert düşüşler ardından toparlanıyor

Mısır hisseleri, geçici Cumhurbaşkanı tarafından yeni seçimler için bir zaman dilimi belirlenmesiyle bir ayın en büyük düşüşünden toparlandı. Gösterge tahviller düşüşünü ikinci güne taşırken, Kahire'deki çatışmalarla temerrüt riski arttı.

Mısır'da gösterge endeks olan EGX 30 Endeksi, işlem gören hisselerin biri dışında hepsinin artış göstermesiyle yüzde 3.3 yükselerek, 4 Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramayı kaydetti ve 5,290.02 puan oldu. Ülkenin en büyük kamuya açık bankası Commercial International Bank Egypt SAE, kazançlara öncülük ederken, yüzde 4.4 ralli ile son üç ay ortalamasının 1.2 katında bir artış gösterdi. Nisan 2020 vadeli yüzde 5.75'lik hükümet tahvili faizleri 26 baz puan yükselerek Kahire saati ile 14:52'de yüzde 9.59 oldu.

-Altın cazibesini dolara devrediyor

Dolar ve altın arasındaki ayrışmanın gittikçe açılması, güçlenen ABD ekonomisinin bu yılın şu ana kadar en iyi performans gösteren para birimi dolara olan talebi artırdığını ve altının değer koruma özelliğini gölgede bıraktığını gösteriyor.

Altın, Ocak 2013'ten bu yana yüzde 26 düşerek Londra'da ons başına 1,232.25 dolara kadar indi. Goldman Sachs altının ons fiyatının 2014 yılı sonunda 1,050 dolara kadar gerileyeceği tahminini yapıyor. Nisan ayında altının dolara olan 30 haftalık korelasyon katsayısı eksi 0.1 iken bu rakam dün eksi 0.44 oldu.

-Petrol 14 ayın zirvesi yakınında

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) ABD'de üst üste 2. hafta düşmesi beklenen stok verileri öncesinde 14 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Mısır'da yaşanan çatışmalar da Ortadoğu'dan petrol sevkiyatına yönelik endişeleri artırdı.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı 103 dolar olurken, Londra saatiyle 12:26'da 14 sent düşüşle işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 30 altında işlem gördü. Kontrat dün 8 sent düşerken, 5 Temmuz'da 103.22 dolar seviyesine kadar tırmanmış ve 2 Mayıs 2012'den bu yana en yükseğe ulaşmıştı. Fiyatlar geçtiğimiz hafta yüzde 6.9 yükselerek Şubat 2011'den bu yana en sert artışı kaydetti.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 26 sent düştü ve ICE Futures Europe'da 107.17 dolar oldu. Avrupa gösterge ham petrolünün WTI petrole olan farkı ise 4.17 dolar olurken, fark dün 4.29 dolara kadar gerileyerek Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyeye inmişti.