Advertisement

Şirketlerin beklentinin üzerinde kazanç açıklayacağına ve ekonomik büyümenin Fed'in teşvikleri azaltmasına dayanabilecek kadar güçlü olduğu yönelik iyimserlik üzerine New York Borsası 4. gününde de yükseldi.

S&P 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektörün 9'u artış kaydetti. FedEx Corp. yüzde 4.4 oranında ralli yaparak sanayi hisselerindeki yükselişe öncülük etti. S&P konut inşaatçıları endeksi, 11 üyesinin de primlenmesiyle yüzde 5.5 yükseldi. Kroger Co., 2.5 milyar dolara Harris Teeter Supermarkets Inc.'i satın alacağını söylemesinin ardından yüzde 2.7 primlendi. Alcoa Inc., beklentinin üzerinde kazanç açıklaması ve küresel alüminyum talepleri tahminlerini korumasına rağmen değer kaybetti.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.7 kazançla 1,652.32 pana çıkarak 6 haftanın en yükseğine tırmandı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.5 artışla 15,300.34 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 5.8 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 8.1 altında kaldı.

Herkesin kazanç rakamlarını beklediğini belirten Wells Fargo Advantage Funds, daha fazla kazanç görünceye kadar Fed'in söyleyeceklerini bekleyeceklerini, geri kalanın gürültü olduğunu söyledi.

S&P 500 Endeksi istihdam ve imalat verilerinin beklenenin üzerinde gelerek, Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı endişelerini gevşeterek son 4 günde yüzde 2.4 kazanç sağladı ve 15 Mayıs'tan bu yana en uzun süreli sıçramasını yaptı.