Advertisement

(15:50'de güncelllendi)

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın iki gün sürecek politika toplantısının başlaması ile birlikte değer kazanırken, dolar Fed toplantı tutanakları öncesi gevşedi. Avrupa hisse senetleri düştü ve emtia grubu dokuz ayı aşkın sürenin en uzun yükseliş dönemini yaşıyor.

Yen dolar karşısında yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 08:41'de 100.24 seviyesine çıktı. ABD para biriminin altı önemli para karşısındaki seyri gösteren Dolar Endeksi yüzde 0.3 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düştü ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi yükselişini yedinci güne taşıdı. İtalya tahvilleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un ülke kredi notunu düşürmesinin ardından değer kaybetti ve bu hareket sonucu, 10 yıllıkların faizi beş baz puan yükselerek yüzde 4.46'ya çıktı.

Japonya Merkez Bankası, bugün başlayan ve iki gün sürecek politika toplantısında, Bloomberg News'un anketine katılan 20 ekonomistin tahminlerine göre, tahvil alım programında bir değişikliğe gitmeyecek. Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 18-19 Haziran toplantısının tutanakları bugün açıklanacak ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke National Bureau of Economic Research konferansında konuşacak. Asya hisse senetleri, Çin'in ihracat ve ithalat rakamlarının Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından kazançlarının bir kısmını geri verdi.

New York merkezli exchange traded fonu şirketi Global X Funds'ın CEO'su Bruno Del Ama, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Fed'in teşvikleri azaltması, önümüzdeki haftalarda ve aylarda volatilite ve getirileri domine edecek ana konu," dedi ve "Piyasalar, teşviklerin azaltılmasına ne zaman başlanacağı kadar, bu azaltmanın hızı konusunda da çok odaklanacak" şeklinde görüş bildirdi.

(15:50'de güncelllendi)BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Temmuz 2013 Çarşamba, 22:20 Misafir 2014 de sarktı genişleme...
10 Temmuz 2013 Çarşamba, 14:01 Misafir barnanke sağ gösterip sol vuracak ...ticaretini tüm dünyaya gerçekleştiren abd zayip alici istemez .. bu nedenle genişleme politikasinin sonlandirilmasi beklenenden çok yavaş olacak mesaji verecek . dolarin bu açiklamalardan sonra bir çok elinde tutanin elini yakacak ..