Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Yurtiçi piyasalarda Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi, dün sakin alıcılı seyir ile birlikte, güniçinde yüzde 1.5 kadar yukarı yapmasına karşın, kazançlarının bir kısmını geri verdi. Endeks günü yüzde 0.42 yükselerek 71.981,73 puandan tamamladı.

ABD'de tahvil faizlerinin yüzde 1.60'tan yüzde 2.70'lere kadar çıkması ve buna bağlı olarak fonların ABD'ye yönelmesi ile birlikte, gelişen piyasalardaki tedirgin ve sıkıntılı seyir sürüyor.

Bu hava ile birlikte, Borsa yükselişini ileriye taşıyamazken, tahvil faizleri hacimsiz piyasada yükseliyor. Dolar-TL, merkez bankasının TL'yi sıkılaştırması ve Pazartesi günü yedi ihale ile 2.250 milyar dolar satmasının ardından, rekor seviyesi olan 1.97'nin üzerinden 1.94 seviyelerine kadar düştü. Merkez Bankası'nın ihalesinin sonuçlanmasının ardından yükselen dolar, 1.95 lira seviyesine yaklaştı.

Piyasalarda dikkatler, bugün açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarına ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yapacağı konuşmaya çevrildi.

Merkez Bankası, Dövizdeki oyanklıkla mücadele için, 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. İhaleye 74 milyon dolar teklif geldi ve fiyat 1.9397 oldu. Bunun ardından, Merkez Bankası, 150 milyon dolar tutarında bir ihale daha açtı. Bu ihaleye 224 milyon dolarlık teklif gelirken, fiyat 1.9442 lira oldu. Merkez, üçüncü döviz satım ihalesinde miktarı 150 milyon dolar olarak belirledi. Bu ihaleye 273 milyon dolar teklif geldi ve fiyat 1.9439. Merkez'in dördüncü döviz satım ihalesinde de miktar 150 milyon dolar oldu. Bu ihaleye 224 milyon dolar teklfi geldi ve fiyat 1.9442 oldu. Merkez Bankası beşinci kez döviz satım ihalesi açtı ve ihalde miktar 150 milyon dolar. Bu ihaleye 235 milyon dolar teklif geldi ve fiyat 1.9501 oldu. Merkez Bankası'nın altıncı ihalesinde tutar 650 milyon dolar olarak açıklandı. Bu ihaleye ise 980 milyon dolarlık teklif gelirken, fiyat 1.9491 oldu.

İhaleler sonrası dolar-TL 1.9450 seviyesine geldi. Sepet kur 2.2186 seviyesindeydi. Akşam saatlerinde kur yeniden yükselmeye başladı ve 1.9550'ye geldi. Ancak Merkez'in altıncı ihalesinde miktarı 650 milyon dolara çıkmarmasının etkisi ile kur tekrar 1.95'e doğru geriledi. 650 milyon dolarlık ihalenin sonuçlanmasının ardından kur tekrar yükselmeye başladı ve 1.9530 lriaya doğru yükseldi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi yüzde 0.87 yukarıda 72,608 puandan güne başladı. Endeks yükselişini sürdürerek, yüzde 1 kazançla 72,800 puana ulaştı. Seansın ilk yarısındaki alışlar, faiz ve dövizdeki yükselişin getirdiği tedirginlikle yerini satışlar bıraktı. Bu satışlar sonucu endeks ilk seansı yüzde 0.16 düşüşle 71.863,63 puandan tamamladı.

İkinci seansla birlikte satışlar yoğunluk kazandı ve endeks yüzde 1.81 düşerek 70,676 puana indi.

BIST 100 Endeksi daha önce 73,000 direncinde zorlandıktan sonra birkaç kez 71,000 seviyesini test etti ancak kıramadı. Bunun ardından piyasa yukarı döndü ve 77,000'e doğru bir hareket geldi. Piyasa katılımcıları, bu hareketin tekrar edip etmeyeceğini gözlüyor.

Öte yandan, BDDK'nın bankalardan döviz satım ihaleleri dönemine ilişkin bilgi istemesi piyasada bir miktar tedirginlik yarattı. BDDK bunun rutin bir inceleme olduğu açıklamasını yapmasına karşın, piyasa çevreleri pek de rutin bir uygulama olmadığını kaydettiler.

Tahvil piyasasında hacimsiz işlemlerde, 2 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi 82 baz puan artarak yüzde 9.42'ye çıktı. Gösterge tahvil faizi, bu hareketle birlikte, Haziran 2012'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Öte yandan, 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 9.23 ile 2 yıl vadelilerin faizinin altında kaldı. Böylece getiri eğrisinin kısa tarafı uzun tarafının üzerine çıktı.

Bloomberg HT'ye değerlendirmede bulunan analistler, tedirgin havanın sürdüğünü, ancak Fed tutanakları ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugünkü konuşması öncesi, hem dış hem de iç piyasaların yön belirlemeye çalışacağını kaydediyorlar.

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, Bloomberg HT canlı yayınındaki yorumunda, "Gündemde Fed var. Türkiye ve diğer gelişen piyasalar 3-4 yıldır bol likiditeden faydalandı. Ancak artık bol likidite dönemi bitiyor. Fed'in açıklamaları sonrası ABD tahvil faizleri yüzde 2.70'e çıktı ve yüzde 3.5 konuşuluyor. Kur üzerinde baskı biraz daha devam edebilir. Bu seviyede kur rekabet açısından bakıldığında yeterli. Merkez fazla rahatsız değil" şeklinde görüş bildirdi.

ALB Menkul Değerler Hazine Departmanı'ndan Dr. Tuğberk Çitilci, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, dolar-TL'de Merkez Bankası'nın 1.95'teki psikolojik seviyeye reaksiyon verdiğini kaydetti.

Çitilci, "Bugün Fed tutanakları açıklanacak ve Bernanke konuşacak. Buradan negatif açıklamalar gelirse, Merkez'in işi zorlaşacak. Dolar Endeksi 85'i aşarsa ve ABD 10 yıllık tahvillerin faizi yüzde 2.75'e çıkarsa, güçlü dolar senaryosu öne çıkar" değerlendirmesinde bulundu.

Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası'nın yaklaşık bir aydır TL ve dövize müdahale ettiğini,, ancak doların Bernanke'nin açıklaması sonrası dışarıda da değer kazanmasından dolayı, düşüşünün kolay olmadığını söyledi.

Girgin, "En kötüsü geride kalmış olabilir, ancak volatilitenin sürmesini bekliyoruz. Merkez Bankası'ndan gelecek sinyaller önemli. Merkez, faiz silahından ziyade diğer araçları kullanıyor. Fed tutanakları ve Bernanke2nin bugünkü konuşması bekleniyor. Merkez Bankası faizi son seçenek olarak düşünüyor ve Fed'den gelecek sinyaller Merkez Bankası için önemli rol oynayacak" dedi.

İş Yatırım Hazine ve SGMK Müdür Yasin demir, Bloomberg HT'ye yaptığı yorumda, "Merkez Bankası'nın ihaleleri Pazartesi gününe göre ihmal edilebilir düzeyde. Gösterge tahvil faizi yükseliyor ve 10 yıl vadeli tahvil faizinde yükseliş durdu. getiri eğrisi yatay hale geldi. Piyasa Merkez Bankası'nın gecelik faizi artırmasını fiyatlıyor" dedi.

(16:30'da güncellendi)