Advertisement

(19:25'te güncellendi)

Avrupa hisseleri işlemlerin son bir saatinde kayıpları silerken, Stoxx Europe 600 Endeksi günü büyük bir değişiklik yaşamadan kapattı.

Emtia üreticileri geriledi. Burberry Group Plc birinci çeyrekte perakende satışlarının beklenenden daha çok yükselmesiyle yüzde 4.8 ilerleme kaydetti. Tryg A/S vergi öncesi kârının beklenenden daha çok yükseldiği açıklamasıyla yüzde 3.3 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve günü 294.84 puandan kapattı. Gösterge endeksi erken saatlerde Çin ithalat-ihracat verilerinde beklenmedik düşüş görülmesiyle yüzde 0.5 kadar kayıp yaşamıştı. Endeks dün Alcoa'nın ABD kâr sezonunu başlatmasıyla yükselirken, 2013 yılı içerisindeki artışı yüzde 5.4 seviyesine geldi.

Singapur merkezli Coutts & Co.şef yatırım yetkilisi Gary Dugan, "Çin ticaret verileri hem ithalat hem de ihracatta düşüş gösterdi ve Çin'deki yavaşlamanın hızlandığına dair endişeleri artırdı. Bu da hükümetin uzun vadeli hedefleri için kısa vadeli büyümeyi nereye kadar feda edeceğini gösterecek" dedi.

Çin'de bugün açıklanan verilere göre ihracat Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 3.1 geriledi. Bloomberg anketine göre bu rakamın yüzde 3.7 artış olması bekleniyordu. İthalatlar ise yüzde 0.7 düşerken, beklentiler yüzde 6'lık artış şeklindeydi.

(19:25'te güncellendi)