Advertisement

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Merkez Bankası'nın rekor Döviz satım ihalelerinin de yer aldığı 8-9 Temmuz tarihlerinde bankaların ihaleler ve müşteri işlemlerine ilişkin tüm ayrıntıları talep etti.

Reuters'in Üst düzey bankacılık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, BDDK dün bankalara bir yazı ve doldurulması için bazı excel dosyaları göndererek sektörden bazı bilgiler istedi ve bankacılara göre istenilen bilgiler bankaların döviz masalarında yapılan işlemlerin neredeyse tamamını oluşturuyor. Reuters, konu ile ilgili olarak BDDK'dan şu ana kadar resmi bir bilgi alınamadığını kaydetti.

Haberde, bankacıların BDDK'nın talep ettiği bilgiler arasında TCMB ile yapılan döviz satım ihaleleri bu ihalelere atılan teklifler ve buradan sağlanılan dövizin nerede kullanıldığı bilgilerinin de yer aldığını söylediği belirtildi.

Merkez Bankası Pazartesi günü yaptığı yedi döviz satım ihalesi ile toplam 2.250 milyar dolar satmıştı.Bu satışlarla birlikte toplan 4.9 milyar dolara ulaşan döviz satışları sonucu, 1.97 seviyesinin üzerine çıkarak rekor kıran dolar-TL kuru, 1.94 seviyesine kadar geriledi.