Advertisement

(17:15'te güncellendi)

İhracatın Haziran'da beklemedik şekilde düştüğü Çin'de politika yapıcıların büyümeyi destekleyici adımlar atacağı spekülasyonuyla gelişen piyasalar endeksi 2. gününde de artış kaydetti. Fitch Ratings ise Türkiye'deki huzursuzluğun devam etmesinin ülkenin kredi notunu riske sokabileceğini, şu anlık durumun tolere edilebilecek seviyede olduğunu söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi erken saatlerde yuzde 0.3'ü bulan kayıplarını geri alarak yüzde 2.2 primlendi. Türkiye'de tahvillerin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) iki haftadan uzun bir sürenin en büyük artışını kaydetti. Mısır hisseleri yükselişini ikinci güne taşırken tahviller de yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kazançla Londra saati ile 14:00'da 916.17 puana çıktı. Şanghay'daki Jingxi Investment Management Co.'nun yatırım genel müdürü Wang Zheng, Çin hisselerinin, hükümetin munzam karşılık oranlarını indireceği spekülasyonuyla ralli yaptığını söyledi.

Dış ticaret verilerinin iyi olmadığını belirten First Shanghai Securities'in baş stratejisti Linus Yip, bu nedenle piyasanın şu anda bazı politikaların beklenmesini ve hisseleri sıçratmasını beklediğini söyledi.

Mısır, Tayvan ve Endonezya gösterge endeksleri en az yüzde 0.5 yükselirken, Türkiye, Rusya, Hindistan, Güney Afrika ve Tayland gösterge endeksleri ise yüzde 0.6'nın üzerinde geriledi.

(17:15'te güncellendi)