Advertisement

Çin merkez bankasının finansal sistemden fon çekmekten kaçınarak nakit darlığını gevşetmesiyle Çin'de para piyasası oranı 14. gününde de düşerek, 7 yılın en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

Bankalararası fonlama imkanını ölçen 7 günlü repo oranı Şanghay saati ile 9:57'de 5 baz puan düşerek yüzde 3.56'ya geriledi. 7 günlük repo oranları, Mayıs 2006'dan bu yana en uzun süreli düşüşüne işaret ediyor. Repo oranı 20 Haziran'da yüzde 12.45'ten rekor kırmıştı.

Çin Merkez Bankası hem gecelik hem de 7 günlük repo faizlerinin tüm zamanların en yükseğine tırmandığı 20 Haziran'dan bu yana sistemden fon çekmek için banknot satmadı.

Çin'in en büyük 6. bankası China Merchants Bank Co.'nun tahvil analistlerinden Tian Jianchao, merkez bankası, yüzde 3.25'lerde istikrarlı bir şekilde seyreden gecelik repo oranının yüzde 3'ün altına gerilemesi hâlinde banknot satışlarına yeniden başlayabileceğini söyleyerek, "Piyasa, nakit darlığı geri dönerse merkez bankasının sermaye enjekte edeceğinden emin" dedi.

Hazine ihalelerine doğrudan katılarak teklif verme yetkisine sahip traderlarından biri PBOC'nin yarınki 91 günlük tahvil satışı için talepleri izlediğini ve buna ek olarak bankalardan 28 günlük repo kontratı ve 14 günlük ters repo için teklif vermelerini istediğini aktardı.