Advertisement

Avrupa'da Yunanistan'ın kemer sıkma şartlarını yerine getirebilmek için potansiyeli ve istekliliği son zamanlarda bölge ülkelerinde endişe yaratıyor.

Reuters tarafından ele geçirilen bir rapora göre Avrupalı yetkililer ve kreditörler arasında Yunanistan'ın kemer sıkma kendisini politikalarına doğru değiştirmeye yönelik motivasyonu endişe yaratıyor.

Yunanistan'ın özellikle vergi idaresinin mali konsolidasyon stratejisinde çok kilit bir rol oynadığının altını çizen 47 sayfalık raporda, "Vergi toplanmasında hedeflenen performansın gösterilememesi yükselen mali açığı kapatabilmek için ek önlemler gerektirecektir" ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu tarafından kaleme alınan raporda yetkililer Yunanistan'ın gerekli reformları yapmamasının bu yıl ve önümüzdeki yıl için toplam GSYH'nin yüzde 0.5'i bütçe açığı (2 milyar euro) doğuracağı ve bu oranın 2015 yüzde 1.75 ve 2016'da yüzde 2'nin üzerine çıkacağı uyarısını yaptı.

Temmuz 2013 tarihli raporda Yunanistan için "2013-2014 mali görünümü şu an çok belirsiz görünüyor" ifadeleri kullanıldı. Yunanistan'da önümüzdeki hafta sendikalar yeniden greve hazırlanıyor.

Kapat