Advertisement

Kameroğlu: Ramazan boyunca Darphane altını almayın

Kameroğlu: Ramazan boyunca Darphane altını almayın

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Kameroğlu, "Vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. 22 ayar tel bilezik alabilirler" dedi

11 Temmuz 2013 Perşembe, 11:12 Güncelleme: 11 Temmuz 2013 Perşembe, 12:27

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, Darphane altınlarının şu anda normalden daha pahalı satıldığına dikkati çekerek, "Vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. 22 ayar tel bilezik şu anda Darphane'nin altınından daha ucuz" dedi.

AA muhabirine Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ndeki grev kararının yansımalarını değerlendiren Kameroğlu, Darphane grevinin külçe altın fiyatlarıyla değil, Darphane'nin basmış olduğu Darphane altınlarının piyasada bulunup bulunmamasıyla ilgili olduğunu belirtti.

Bu konuda Darphane'nin grev kararının en kısa sürede çözülmesini istediklerini dile getiren Kameroğlu, şöyle dedi:

"Grev kararından önce de Darphane'nin ürettiği, bastığı altınlar piyasada bu işi yapanlar tarafından, fırsatçılar tarafından ve aşırı talepten dolayı ciddi şekilde yükselmiş durumdaydı. Darphane'nin grev kararından sonra da mevcut olan işçilik fiyatı yüzde 50 arttı. Yani birileri haksız şekilde para kazanacak, kayıt dışı para kazanacak. Hepsi vatandaşın cebinden çıkacak."

Darphane altınlarının ziynet eşyası olarak alınıp satıldığını ve ramazan ayı sebebiyle düğün ve nişanlar azalacağı için talepte de ciddi oranda düşüş yaşanacağı bilgisini veren Kameroğlu, altın almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu:

"Vatandaşlar Darphane altını, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını almak için acele etmesin. Darphane altınları şu anda normalden fazla fiyata satılmaktadır. Bu altınların alınması, fırsatçıların haksız yere para kazanmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla ben vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. Onun yerine klasik 22 ayar tel bilezik alabilirler. Klasik tel bilezik şu anda darphanenin altınından daha ucuz."

- "Sektörde yeterince stok var"-

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de Darphane'de hazır yapılmış 2 parti daha cumhuriyet altını stoku olduğunu ve stokların önümüzdeki günlerde teslim edileceğini belirterek, "Sektörde yeterince stok var. Diğer taraftan ramazan ayı sebebiyle düğünlere ara veriliyor. Temmuz itibariyle Darphane'deki grevin etkisi çok büyük olmayacak gibi görünüyor" dedi.

Yıldırımtürk, altın fiyatlarının çok fazla yükselmeyeceği hatta bir miktar daha gerileyeceği öngörüsünde bulunarak, nisan ayındaki düşüş sırasında çok fazla talebin olduğunu ve bu dönemde belki Darphane'nin stokssuz çalışması sebebiyle suni fiyat yükselişi gerçekleştiğini söyledi.

"Altın fiyatları daha sonra gerileyince insanlar ihtiyacı kadar olan altını talep etmeye başladı. Çünkü altında fiyat düşeceği inancı onlarda da değişmiş durumda. Ben grevin, iç piyasada fiyatları yükseltmesini tetikleyici olacağını düşünmüyorum. Bu şekilde altın fiyatında yükselme olursa talep düşürecektir" diyen Yıldırımtürk, altın fiyatının dış piyasalar itibariyle Ağustos 15'e kadar gerileyeceği tahminini yaptı.

İçerde belirleyici unsurun dolar fiyatı olduğunu ve gelecek dönemlerde Merkez Bankası'nın da müdahalesiyle doların 1,90 seviyelerinde kalacağını dile getiren Yıldırımtürk, bu durumun altının dış piyasa fiyatının, içeride de aynı oranda düşmesinde etkili olacağını kaydetti.

Yıldırımtürk, "Bu ay veya gelecek ayın ortalarında 24 ayar altının gram fiyatının 70 liraya kadar düşeceğini, yani bugünkü seviyesinden yaklaşık yüzde 10 daha gerileyebileceğini düşünüyorum" ifadesini kullanarak grevin, altın fiyatları üzerinde bir etki oluşturmayacağını yineledi.

-"Bireysel kuyumcular fiyat yükseltebilir"-

Garanti Yatırım Analisti Gökalp İçer ise grev sebebiyle bireysel kuyumcuların fiyat yükseltebileceğini ancak altında trend yaratacak bir hareket oluşmayacağını belirtti.

İçer, alınan grev kararının altın fiyatlarına herhangi bir etkisi olmayacağını dile getirerek, "Bireysel kuyumcular fiyat yükseltebilir ancak altında trend yaratacak bir hareket oluşmaz. Altının gram/TL fiyatını belirleyen unsur, altının uluslararası spot piyasada belirlenen ons/dolar cinsinden fiyatı ve USD/TL kurudur" diye konuştu.

AABU HABERE YORUM YAZ
 
12 Temmuz 2013 Cuma, 01:47 Misafir abd isterse darphane işçileri grev yapar, hindistan'da altına üç kez vergi artışı gelir, çin'de mali kriz ortaya çıkar, çin'in ekonomi dataları güvenilmez olur.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 108.990 0,99
USD/TRY 5,7989 -0,08
EUR/TRY 6,4612 -0,04
EUR/USD 1,1136 -0,04
FAİZ 12,00 0,00
ALTIN/ONS 1.472,58 -0,16
BRENT 64,01 0,46
© haberturk.com
Yukarı