Advertisement

(16:17'de güncellendi)

ABD'de perakende satışları, enerji ve otomobil sektörlerindeki yükselen fiyatların etkisiyle Haziran ayında beklenenden daha fazla yükseldi.

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre, üretici fiyat endeksi (ÜFE) yüzde 0.8 yükselerek Eylül'den bu yana en dik sıçrayışını kaydederken, bir önceki ayda yaşanan yüzde 0.5'lik artışı da geliştirmiş oldu. Bloomberg anketine katılan 73 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.5'lik bir artış olacağı yönündeydi. Gıda ve yakıt fiyatlarını içermeyen çekirdek perakende fiyatları da yüzde 0.2 artışla beklentilerin üzerinde yükseldi.

Veriler ayrıca, Çin'de büyümenin yavaşlaması ve Avrupa'daki zayıflık ile hammaddelere olan taleplerin azalmasıyla kısıtlı maliyetlerin üretimin ilk aşamalarında sıkıntı yarattığını gösteriyor. Bu da Fed'in neden enflasyonun merkez bankasının hedeflediği seviyede ya da daha aşağıda olacağı tahmininde bulunduğunu açıklamaya yardımcı oluyor.

New York'ta bulunan TD Securities Inc. stratejisti Gennadiy Goldberg, "Üretici fiyatlarındaki artış aslına bakılırsa enerjiyle ilgili bir olay. Artışların çok fazla tüketici fiyatlarına etki etmediğini görüyoruz" dedi.

Bloomberg anketindeki tahminler yüzde 0.1 ile yüzde 0.9 artış olacağı yönünde değişiklik gösterdği. Çekirdek perakende fiyatlarının ise yüzde 0.1 artması bekleniyordu.

ABD endeks vadelileri verilerden sonra büyük bir değişiklik göstermeyerek yüzde 0.1 artışla New York saati ile 08:35'te 1,669.1 puan olarak görüldü. 

(16:17'de güncellendi)