Advertisement

Yunanistan'ın ünlü iş kadınlarından ve iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) Oniki Adalar bölge sorumlusu Yota Trigoni, Türkiye'deki iş çevreleriyle ticari ilişkileri nedeniyle büyük baskılara maruz kaldığını iddia ederek, görevinden istifa etti.

İstanbul'da Ayasofya Müzesi yakınlarındaki bir otelin hissedarlarından olan Trigoni, bunun için "görülmedik saldırılara maruz kaldığını" savunarak siyasi hayatına son verdiğini açıkladı.

İstifa kararıyla ilgili Yunan basınına açıklama yapan Trigoni, "Son zamanda iş hayatımla ilgili görülmedik saldırılara maruz kaldım. Bir Türk otelinde hissedar olmam sorun yarattı. Bazı kişiler bunun siyasi kimliğimle bağdaşmadığını iddia etti. Oysa bu yeni değil, ben üç yıldan beri bu otelin hissedarıyım. Bu durum, partimin Güney Oniki Adalar örgütlenme sorumlusu görevimden istifa etmeme neden oldu" dedi.

Yunanistan'da, kısa süre önce "Athens Trough my eyes" adlı fotoğraf sergisiyle sanat alanında da ismini duyuran Trigoni, bu konuda da eleştiriler aldığını ancak, istifa nedeninin bununla ilgili olmadığını belirtti.

Trigoni, Atinalı fotoğrafçı Anna Galanu ile hazırladığı serginin amacının Atina'nın tarihi ve kültürel güzelliklerini göstererek, Yunanistan'ın dıştaki imajının düzelmesine yardımcı olmak olduğunu belirterek, serginin 6-8 Eylül'de İstanbul'da da sergileneceğini ifade etti.

Diş hekimliği ve ağız sağlığı uzmanı olan Trigoni, İstanbul'un yanı sıra Lihnestayn'da da iş faaliyetlerinde bulunuyor. Trigoni, Avusturya ve Sırbistan'da diş hekimliği ve ağız sağlığının yanı sıra müzik eğitimi de aldı. Atina'da kardeşiyle diş hekimliği yapan Trigoni, ünlülerin diş doktoru olarak biliniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Temmuz 2013 Pazartesi, 09:09 Misafir hanımefendi demek ki ne yunanistan 'ın ne de ab 'nin hiç olmadığı rasyonellik çizgisinde bir bayan, kendisini türkiye'ye yatırımları nedeni ile kutluyorum. ab 'nin ve yunanistan 'ın türkiye'nin tam üyeliğini rasyonel bir çerçeveden görebilmesi mümkün olsa zaten asla bir ekonomik kriz yaşamayacakları gibi bir barış, demokrasi ve özgürlükler coğrafyası olması da içten değil. ancak katı ideolojik ve milliyetçi kafalar her zamanki gibi sarmış durumda ab 'yi.abd bunu ab 'den bir parça dah iyi başarabiliyor ama yeterli değil bence.yunanisatan ege'nin her iki yakasını türkiye ile birlikte pazarlamalı