Advertisement

(21:50'de güncellendi)

ABD hisseleri, New York bölgesi imalat sanayisinin beklenenden daha fazla genişlemesi ve Citigroup Inc.'nin ralli yapmasının Haziran ayında perakende satışlarının beklenenden daha az artmasını gölgede bırakması ile yükselerek zirve rekorunu genişletti.

Citigroup Inc., ikinci çeyrek kâr verilerinin analist beklentilerini geçmesiyle yüzde 2 değer kazandı. Leap Wireless International Inc., AT&T tarafından 1.2 milyar dolar karşılığında satın alınacağını onaylamasıyla değerini ikiye katladı. Boeing Co. ise yüzde 3.6 yükseldi.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 14:13'te 1,682.91 puan olarak görüldü. Dow Jones endeksi 23.80 puan, yani yüzde 0.2 artarak 15,488.10 puan oldu. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 24 aşağısında seyretti.

Boston Advisors LLC portföy yöneticilerinden James Gaul, "Odak noktamız kâr verileri. Citigroup verileri oldukça iyiydi ve asıl soru kâr verilerinin bizi yukarıya doğru itecek kadar güçlü olup olmayacağı. Kısa dönemli odak bu yönde olacak" ifadelerini kullandı.

S&P 500 Endeksi geçen hafta, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin parasal genişleme politikalarının arkasında durmasıyla zirve rekoruyla kapanmıştı. Endeks beş günlük işlem sürecinde yüzde 3 yükselerek üst üste üçüncü haftayı da kazançla kapattı ve 4 Ocak'tan bu yana en uzun haftalık artış periyodunu kaydetti.

(21:50'de güncellendi)