Advertisement

-ABD perakende satışları beklenenden az yükseldi

ABD'de perakende satışlar Haziran ayında beklentilerin altında yükseliş kaydederek dünyanın en büyük ekonomisinde ikinci çeyrekte bir yavaşlama yaşanmış olabileceği sinyalini verdi.

Perakende satışlar Haziran ayında yüzde 0.4 yükselirken bu rakam Mayıs ayında yüzde 0.5 olmuştu. Bloomberg anketine katılan 82 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.8 olarak gerçekleşmişti. Kasım ayından bu yana otomobil satışında yaşanan en büyük sıçramanın dışında perakende satışlarda bir değişiklik görülmedi.

-Fed/Williams:Tahvil alımlarında ılımlı bir yaklaşım gerekli

Amerikan merkez bankasının yüksek işsizliği aşağı çekmek için yeterli çaba göstermediğini söyleyenlere karşı denklemlerle dolu bir savunmada bulunan San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in mevcut araçlarına dair çok az şeyin bilindiğini söyledi.

Fed'in mevcut tahvil alım programını destekleyen Williams, kendi modellerinin Fed'in sıradışı araçlarının kullanımının azaltılmasından yana olsa da, mevcut durumun hâlen "güçlü" müdahale gerektirdiğini savundu.

-ABD hisseleri "Citigroup" ile yükseldi

ABD hisseleri, New York bölgesi imalat sanayisinin beklenenden daha fazla genişlemesi ve Citigroup Inc.'nin ralli yapmasının Haziran ayında perakende satışlarının beklenenden daha az artmasını gölgede bırakması ile yükselerek zirve rekorunu genişletti.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek New York saati ile 14:13'te 1,682.91 puan olarak görüldü. Dow Jones endeksi 23.80 puan, yani yüzde 0.2 artarak 15,488.10 puan oldu. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 24 aşağısında seyretti.

-Avrupa hisseleri Çin ile yükseldi

Avrupa hisseleri, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin en büyük haftalık yükselişinin ardından, Çin ekonomik büyümesinin beklentiler doğrultusunda olmasıyla son altı haftanın en yükseğine ulaştı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600, erken saatlerde yüzde 0.7 kadar yükselmesinin ardından, yüzde 0.4 yükselerek günü 297.38 puandan tamamladı. Endeks geçen hafta Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin devam eden parasal teşviklerin arkasında durmasıyla birlikte yüzde 2.7 yükseldi.

-Altın 2011'den beri en iyi haftalık yükselişi genişletiyor

Altın fiyatları, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin parasal genişlemeyi devam ettireceği öngörüsü ve ABD perakende satış verilerinin beklenenden az artması sonrasında son altı seansta beşinci kez yükseldi.

Ağustos vadeli altının ons fiyatı Comex'te yüzde 0.6 yükselerek New York saatiyle 10:11'de 1,284.80 dolar oldu. Yine aynı saatlerde işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 22 aşağısında seyretti.

-Dolar veriler sonrasında kazancını azalttı

Dolar, Fed'in parasal genişlemeyi azaltacağı söylentileri arasında yen karşısında yükselişini ikinci güne taşıdı.

Dolar yen karşısında 12 Temmuz'daki yüzde 0.3'lük artışın ardından bugün de yüzde 0.9 yükselerek New York saati ile 08:44'te 100.13 yen oldu. Dolar euro karşısında da yüzde 0.2 yükselerek 1.3041 dolar oldu. Euro yen karşısında yüzde 0.7 değer kazanarak 130.61 yenden işlem gördü.

-Gelişen piyasalar endeksi bir ayın en yükseğinde

Gelişen piyasalar hisseleri, Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in ekonomik büyümesinin beklenildiği gibi gelmesi ve ülkenin yabancı yatırım kotasını artırması ile bir ayın en yükseğine tırmandı. Lira, Merkez Bankası'nın bu ay içerisinde faiz oranlarını artıracağını açıklamasıyla değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 yükselerek New York saati ile 12:15'te 952.34 puan oldu ve 18 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Çinli kısmen elektrikli otomobil üreticisi BYD Co., hükümetin enerji tasarruflu otomobil kullanımını destekleyeceğini açıklamasıyla Hong Kong'ta değer kazandı. Lira dolar karşısında yüzde 1.2 kadar yükseldi.

-Hedge fonları altın tahminlerini yükseltti

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarının hızlı bir şekilde azaltılacağı beklentilerini ortadan kaldırmasının ardından hedge fonları 2. haftasında da altın tahminlerini yükseltti. Altın vadelileri 2011'den bu yana en büyük sıçramasını kaydetti.

ABD Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu'nun 9 Temmuz tarihli verisine göre spekülatörler altındaki uzun vadeli pozisonlarını yüzde 4.1 artırarak 35,691 vadeli ve opsiyon kontratına çıkardı. Spekülatörlerin kısa vadeli tahminlerini artırmasıyla net altın varlıkları genişledi. Yatırımcıların mısırda en düşük tahminlerini vermeleriyle ABD'de işlem gören 18 emtiadaki net yükseliş pozisyonları yüzde 3.4 düştü. Yatırımcılar gümüş ve paladyumun değerleneceği beklentilerini yükseltti.