Advertisement

Asya Kalkınma Bankası, Çin'deki yavaşlama ve gelişmiş ülkelerden gelen taleplerdeki azalmadan ötürü Asya'daki büyümenin bu ve önümüzdeki yıl ilk tahminlerin altında olacağını söyledi.

ADB, bölgenin gayrisafi yurtiçi hasılasının 2013'te yüzde 6.3; 2014'te de yüzde 6.4 büyüyeceğini öngördü. Kuruluşun Nisan ayındaki tahminlerinde bu yıla ait büyüme yüzde 6.6 ve 2014'teki de yüzde 6.7 olarak öngörülmüştü.

Uluslararası Para Fonu da bu ayın başlarında ABD'deki toparlanmanın zayıflaması, Çin ekonomisinin hız kesmesi ve Avrupa'daki resesyonun derinleşmesiyle küresel büyüme tahminini indirmişti. Sanayai üretimi ve sabit getirili varlık yatırımlardaki büyümenin gevşemesi be Çin Başbakanı Li Keqiang'ın kredi genişlemesini kontrol altına almasıyla Çin ekonomisi 2. çeyrekte yavaşladı.

Ticaretteki düşüş ve yatırımlardaki azalmanın, Çin'deki dengeli büyüme rotasının bir parçası olduğuna, ancak bunun yan etkisinin bölge için bir endişe kaynağı olarak görüldüğüne dikkat çeken ADB Başekonomisti Changyong Rhee, gelişmekte olan Asya'daki aktivitelerin azaldığını söyledi.

ADB, yuandaki güçlenmenin dış talepler üzerinde baskı oluşturması ve düşük yerel tüketimin ithalatı azaltmasıyla dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin bu yıl yüzde 7.7; 2014'te de yüzde 7.5 büyüyeceğini öngördü. Raporda, Hindistan'da reformlardaki yavaş seyrin büyümeyi kısıtlamasından ötürü bu yıl yüzde 5.8 büyüme tahmin edildi.

Banka, Güney Asya'nın bu yılki büyüme tahminini de yüzde 5.4'ten  yüzde 5.2'ye indirdi. ADB, yavaş büümenin enflasyon baskısını azaltmasıyla, gelişmekte olan Asya'da tüketici fiyatlarının 2013'te yüzde 3.5; 2014'te de yüzde 3.7 olacağı tahmininde bulundu.