Advertisement

Macaristan Merkez Bankası (MNB) Başkanı György Matolcsy, IMF Başkanı Christine Lagarde'a gönderdiği yazıda, ülkesinin IMF Budapeşte bürosu temsilcisine bu yılın sonuna kadar borcunu bitireceğini, dolayısıyla IMF'nin Budapeşte'de daimi temsilcilik bulundurmasına ihtiyaç kalmadığını bildirdi. Matolcsy, Lagarde'dan temsilciliğin biran önce kapatılmasını istedi.

György Matolcsy, IMF Başkanı'na gönderdiği yazıda, 2008 yılında başlayan ekonomik krizin işaretlerini görmeyen ve gerekli önlemleri almayan eski Macaristan hükümetinin ciddi ekonomik kriz yaşanmasına ve Macaristan'ın IMF'den borç almasına sebep olduğunu belirtti.

2010 yılında kurulan yeni hükümetin bağımsız ekonomik politikalar uygulayarak başarılı bir ivme kazandığını, bütçe açığını yüzde 3 civarına düşürdüğünü ve IMF'ye olan borçların büyük bir kısmını ödediğini belirten Merkez Bankası Başkanı Matolcsy, ülkesinin IMF'ye borcunun kalan kısmının da 2013'ün sonuna kadar ödeneceğini kaydetti.

 

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2013 Salı, 08:41 Misafir ımf borcu vesayet demektir. ülkemizin ımf borcunu kapatmasının hemen ardından istikrarasızlaştırma ile karşı karşıya kalmış olması şaşırtıcı değildir. şu an türkiye dahil tüm ortadoğu ve kuzey afrikada toplumsal nabzı çok çok iyi tutup, arap baharı sonrası oluşması muhtemel değişimleri yönetmeye çalışıyorlar. toplumlar nelere hassas kaşıyorlar. okullara "dünyada ve bölgesinde türkiye" adlı bir strateji dersi koymalı ve ülkemizin hedefleri ve ekonomik bağımsızlık savaşı gençlere çok iyi anlatılmalıdır. çok iyi bir dersk kitabı hazırlanabilir....