Advertisement

Avrupa'da otomobil satışları euro kullanan ülkelerde işsizliğin rekor seviyelere ulaşmasıyla beraber Fiat SpA ve PSA Peugeot Citroen gibi firmalara olan talebin yavaşlaması üzerine Haziran ayında son 17 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Brüksel merkezli European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) tarafından yapılan açıklamada otomobil kayıtlarının bir yıl öncesine göre yüzde 6.3 düşerek 1.18 milyona gerilediği belirtildi. Bu rakam 1996 yılından bu yana en düşük rakam olarak dikkat çekti. Yılın ilk yarısındaki satışlar ise yüzde 6.7 düşerek 6.44 milyon oldu.

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Mayıs ayındayüzde 12.2'ye gerilerken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanlarına göre ikinci çeyreğin tamamı boyunca bu seviyede takip etti. Peugeot ve Renault SA uzmanları bu ay açıkladıkları beklentilerinde bölgenin otomobil piyasasının bu yıl yüzde 5 daralacağı öngörüsünü tekrar ettiler.

ACEA verileri 27 Avrupa Birliği üyesine ek olarak İsviçre, Norveç ve İzlanda'dan gelen rakamlarla oluşturulurken, huenüz bu ay birliğe katılan Hırvatistan'dan gelen veriler eklenmedi. Avrupa Birliği'ne 2004 yılı ortasından bu yana katılan ülkeleri kapsamayan batı Avrupa'daki sevkiyatlar ise yüzde 6.2 düşerek Haziran ayında 1.11 milyona geriledi.

Avrupa'nın en büyük 5 otomobil piyasasından 4 tanesi geçtiğimiz ay daralırken, en büyük piyasa olan Almanya'da sevkiyatlar yüzde 4.7 düştü. En büyük üçüncü piyasa olan Fransa'da talep yüzde 8.4 düştü, Birleşik Krallık'ta ise Avrupa'ya satışlar yüzde 14 geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2013 Salı, 15:59 Misafir sorun bizim otomotiv sektörümüzün hem ana sanayi hem yan sanayinin esas müşterisi avrupa olması.
16 Temmuz 2013 Salı, 10:21 Misafir avrupa batıyor mu ? çok üzüldüm