Advertisement

Pekin hükümetinin yeni emlak kontrolleri açıklayacağı spekülasyonu ve ülkenin en büyük elektrik enerjisi üreticisinin üretiminde düşüş açıklamasının ardından Çin Borsası, gayrimenkul imarcıları ve kömür üreticilerinin öncülüğünde düştü.

Hangchou Binjiang Real Estate Group Co., China Securities Journal'ın Hangzhou kentinin pilot emlak vergisi uygulamasına başlayabileceğini yazmasının ardından yüzde 2.9 düştü. China Coal Energy Co. ve Pingdingshan Tianan Coal Mining Co., kömür üreticileri arasındaki kayıpları devam ettirdi. Çin'in en büyük petrol şirketi PetroChina Co. 3 haftanın en en sert düşüşünü kaydetti. Xi'an LONGi Silicon Materials Co., hükümetin sektörü destekleme vaadinin ardından güneş enerjisi hisselerindeki kazançlara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 2,046.18 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 2.3 altında kaldı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 üşüşle 2,295.43 puana inerken, Hang Seng CHina Enterprises Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl sanayi üretiminden ihracata, verilerin ekonomideki  yavaşlamaya işaret etmesi ve para piyasası oranlarının geçtiğimiz ay rekor düzeye tırmanmasının ardından yüzde 9.9 düştü. Endeks değerlemelerin Haziran'da 5 yılın en düşüğüne gerilemesinin ardından 12 aylık tahmini kârının 8.4 katından işlem görüyor.