Advertisement

(20:00'da güncellendi)

Avrupa hisseleri Alman yatırımcı güveninin bu ay beklenmedik şekilde düşmesiyle altı haftanın en yükseğinden geriledi.

İtalya'nın en büyük telefon şirketi Telecom Italia SpA, sabit hat işletmesini ayrı bir birim haline getirme planlarını durdurduğunu açıklamasıyla 1997'den beri en düşük fiyata geriledi. Invensys Plc, General Electric Co. tarafından gelecek bir teklifle ilgili iyimserliğin azalması ile üç haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Rio Tinto Group ikinci çeyrekte demir cevheri üretiminin yüzde 7 arttığını ve yıllık bakır üretimi tahmini yükselttiğini açıklamasıyla emtia üreticilerindeki yükselişe öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek 295.31 puana geriledi. Endeks, dünya genelindeki merkez bankalarının ekonomik toparlanmaları destekleyeceği iyimserliği ile geçtiğimiz üç haftada yüzde 5.6 oranında ralli yaptı.

Bugün açıklanan resmi Alman verilerinde ülkede yatırımcı güveninin Temmuz ayında gerilediği görüldü. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ZEW Center for European Economic Research tarafından gerçekleştirilen yatırımcı ve analist beklenti endeksinin 38.5'ten 40'a yükselmesini beklerken, endeks 36.3'e düştü.

(20:00'da güncellendi)