Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Dolar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yarın Kongre öncesinde yapacağı konuşmada teşviklerde azaltmaya gitme konusunda yatırımcı beklentilerini düşürmeye çalışacağı söylentileri arasında, yen karşısında zayıfladı.

Hindistan rupisi ülke merkez bankasının iki faiz oranını artırmasıyla iki haftanın zirvesine tırmandı. Avustralya doları, merkez bankasının son toplantı tutanaklarını bugün açıklamasıyla borçlanma maliyetlerinin azaltılacağına yönelik iddiaların azalmasıyla diğer büyük 16 para birimi karşısında en az yüzde 0.4 değer kazandı. Euro ise, Alman yatırımcı güveninin beklenmedik düşüşüne rağmen dolar karşısında iki günlük düşüşe ara verdi. Bernanke 10 Temmuz'da ABD ekonomisinin hâlâ teşviklere ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

Londra'da bulunan Rabobank International kıdemli Döviz stratejistlerinden Jane Foley, "Bernanke geçen hafta yatıştırıcı bir tavır takındı, bu yüzden genişlemeci politikalarla ilgili etkili sözlerini tekrar etmesi ihtimaller dahilinde. Piyasa kendisini yine yatıştırıcı bir Bernanke'ye hazırladı, bu yüzden dolar da doğal olarak kendini savunmaya geçti. Euro bu durumdan faydalanıyor" yorumunu yaptı.

Dolar yen karşısında yüzde 0.6 gerileyerek New York saati ile 06:53'te 99.31 yen olurken, euro karşısında ise yüzde 0.4 değer kaybederek 1.3116 dolardan işlem gördü. Euro yen karşısında büyük bir değişiklik yaşamadı ve 130.32 yen seviyesinde görüldü.

Para birimlerindeki dalgalanmaları ölçen JPMorgan Chase Co.'nun Global FX Volatilite Endeksi bir aya yakın bir sürenin en düşüğünde. Gösterge büyük bir değişiklik yaşamayarak yüzde 10.55 olurken, 9 Temmuz'da yüzde 10.47'ye düşerek 18 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi kaydetmişti.

(15:25'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2013 Salı, 16:07 Misafir piyasalar neden bernanke qe 'nin devamına mesajlar verecek gibi algılıyor bunu anlamadım. bernanke sonuçta qe bolluğu bitti demiyor mu? eylül 'de yavaşlatma beklenmiyor mu? doğal olarak toparlanma sonrası yabancı fonlar daha pozitif ekonomiler arayacak ve o zaman bist 'in cazibesi bugünkünden daha iyi olacaktır kanatindeyim. çünkü eğer mazallah bir terslik olmaz ise önümüzdeki 10 yılda gelişmekte olan ülkeler içindeki en iyi performans türkiye'den bekleniyor.