Advertisement

(19:46'da güncellendi)

10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yarın Kongre öncesinde yapacağı konuşmada teşviklerde azaltmaya gitme konusunda yatırımcı beklentilerini düşürmeye çalışacağı söylentileri arasında bir haftanın en düşüğüne geriledi.

Tahviller erken saatlerde, ABD'de yaşam pahalılığının dört ayın en büyük artışını kaydetmesi ve yakıt fiyatlarının artması sonrasında kazançlarını sildi.

R.W.Pressprich & Co. yöneticisi Larry Milstein, "Piyasa Bernanke'den yatıştırıcı ve korumacı bir sunum beklentisi içerisinde. Eğer beklenen olmazsa, bu kötü bir durum yaratabilir. Enflasyon şu anda gündemde değil ve Bernanke geçen hafta deflasyondan, enflasyona göre daha çok endişe duyuyordu. Yatıştırıcı açıklamalar gelecektir, piyasa bunu zaten fiyatlamış durumda" yorumunu yaptı.

10 yıl vadeli gösterge ABD tahvil faizi büyük bir değişiklik yaşamadı ve New York saati ile 11:41'de yüzde 2.53 olurken, gün içerisinde yüzde 2.51 ile  5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Mayıs 2023 vadeli yüzde 1.75'lik tahvilin fiyatı ise 93 7/32 oldu.

10 yıl vadeli tahvil faizleri, 1 Mayıs'ta yılın en düşük oranı yüzde 1.61'e gerilemesinin ardından, 8 Temmuz'da yüzde 2.75'e kadar ulaşarak Ağustos 2011'den bu yana en yükseğe ulaşmıştı. Faizler beş yıllık ortalama olan yüzde 2.74'ün aşağısında seyretmeye devam etti.

(19:46'da güncellendi)