Advertisement

Almanya'da yatırımcı güveni Temmuz ayında beklenmedik bir düşüş gösterirken, Avrupa'nın en güçlü ekonomisinin tekrardan gücünü bir araya toplayabilmek için zorluk çektiği sinyalini verdi.

Mannheim'de bulnuan ZEW Center for European Economic Research tarafından yapılan açıklamada yatırımcı ve analist beklenti endeksinin Haziran'da 38.5'den Temmuz ayında 36.3'e gerilediği belirtildi. Bu gerileme son 3 ayın ilk düşüşü olarak kayda geçti. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan 37 ekonomistin tahmin medyanı ise bu rakamın 40'a yükseleceği yönünde gerçekleşti.

Almanya'da Mayıs ayında sanayi üretimi, fabrika siparişleri ve ihracat gerileme kaydetti. İşsizliğin gerileme kaydettiği Haziran ayında Ifo enstitüsü tarafından yapılan iş güveni endeksi yükselirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından Euro Bölgesi'ndeki ekonomik baskının aşağı yönlü olmaya devam ettiği açıklandı. AMB Başkanı Mario Draghi 4 Temmuz'da gerçekleştirdiği bir konuşmada daha önce yapmadığı bir şeyi yaparak faiz oranlarının uzun bir süre düşük kalacağı garantisini verdi.

Frankfurt'ta bulunan Dekabank ekonomisti Andreas Scheuerle, "Sinyaller çok çelişkili son zamkanlarda. Beklenti göstergeleri iyi çıktı ama eş zamanlı göstergeler biraz zayıflık gösterdi. Yine de yılın geri kalanı için çok kötümser değilim. Belirsizlik yavaş yavaş ortadan kalkıyor ve AMB'nin ileriye dönük rehberliği de biraz bu noktada destek sağlıyor" yorumunu yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2013 Salı, 13:34 Misafir umarım bu topluluk dağılır.......