Advertisement

İlk adı Türk Tayyare Cemiyeti olan Türk Hava Kurumu (THK)'nın  kuruluşu dolayısıyla 1925'te basılan gümüş madalyon, aradan geçen yılların ardından "ilk defa" bir antikacıda görüldü. Çok az sayıda basıldığı ve bir tanesinin de Atatürk'e armağan edildiği tahmin edilen madalyon, "çok nadir" olarak nitelendiriliyor.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emirleriyle 16 Şubat 1925'de kurulan Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluşu dolayısıyla basılan gümüş madalyonun ön yüzünü meşe yaprakları bir çelenk gibi süslüyor. İç kısmında ay ve yıldız ile çift kanatlı bir uçak figürünün bulunduğu tarihi madalyonda, harf devriminden önce basıldığı için Osmanlıca "Türk Tayyare Cemiyeti" ve tarih olarak da Hicri "1341" (Miladi 1925) yazıyor.

Yaklaşık 6,5 santimetre çapında olan madalyonun yine ön yüzündeki figürlerin arasında küçük biçimde İsviçre'de basıldığı şirket "Huguenin" adı yazarken, arka yüzünde seri numarası olan "2" bulunuyor.

-Madalyon cemiyetin kurucularına verildi

Araştırmacı-yazar ve koleksiyoner Necati Doğan, madalyonun bir vesileyle kendisine ulaştığını, aradan geçen uzun yılların ardından ilk defa görüldüğünü söyledi.

Türk Tayyare Cemiyetinin Atatürk'ün talimatıyla Cevat Abbas Gürer tarafından kurulduğunu anımsatan Doğan, madalyonun kurumun kuruluşu dolayısıyla basıldığını bildirdi.

Sınırlı sayıda basılan madalyonların Türk Tayyare Cemiyetinin kuruluşunda yer alanlara armağan edildiğini ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
"Muhtemelen seri numarası 1 olan madalyon Atatürk'e armağan edilmiştir. Şimdiye kadar bu madalyondan hiç görülmedi. Bundan dolayı 'çok nadir' olarak nitelendirebiliriz. Madalyonun ortaya çıkmasıyla Türk koleksiyon camiası çok nadir bir parça daha kazanmış oldu."

Doğan, koleksiyonculuk için oldukça değerli bulunan madalyonu, 2014'te yayımlayacağı kitabının kapağında kullanacağını sözlerine ekledi.

AA