Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in başbakanı Li Keqiang, ülkenin büyük dalgalanmaları önleyerek ekonomik büyümeyi, istihdamı ve enflasyonu sınırlar içinde tutmaya çalışacağını söyledi. Li, hükümetin kabul edebileceği rakamlara ilişkin detay vermedi.

Danışmanlar ve yöneticilere konuşan Li, Çin'in aynı zamanda piyasalarda istikrarlı tahmin edebilirlik sağlanabilmesi için "bilimsek makroekonomik politika çerçevesi" geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun ekonominin ikinci çeyrekte yavaşladığını açıklamasından bu yana ilk konuşmasını yapan Li, acil teşvik planlarına ilişkin bir detay vermeden büyümenin çok fazla yavaşlamasına izin vermeyeceğini söyledi. Ülkenin Nisan-Haziran döneminde gayrisafi yurtiçi hasılası yıllık bazda yüzde 7.5 büyüyerek, ülkenin tam yıllık büyüme hedefini riske attı.

Li'nin hükümeti geçtiğimiz ay ülkenin en geniş kapsamlı kredi göstergesinin bankalararası nakit darlığının etkisiyle 14 ayın en düşüğüne gerilemesine neden olan bankalarda stres testi uyguladı. Çin'de şeffaflık sorunu, tahvil ve emtia piyasalarını sallayan ve küresel hisse değerlerinden 4.5 milyar trilyon dolar silinmesine yol açan Çin'e ilişkin endişelerin kaynağı hâline geldi.

Çin'in bir yandan sürdürülebilir büyüme için ekonomideki yeniden yapılandırmalarına devam ederken, bazı dalgalanmaların kaçınılmaz olduğunu not düşen Li, ekonomi büyüme ve enflasyon sınırları içinde hareket ederken ülkenin yeniden yapılandırmaya odaklanacağını söyledi.