Advertisement

Coca-Cola Co., Çin ve Avrupa'daki ekonomik zayıflık, ABD'de değişen damak tadı ve Hindistan gibi ülkelerdeki mevsimdışı havanın etkisiyle satışlarının azalması üzerine geçtiğimiz çeyrekte kârının yüzde 4 düştüğünü açıkladı. Şirketin kârları iki çeyrek üst üste düştü.

Coca-Cola uzun zamandır geniş coğrafya erişimi ve bir piyasada azalan satışlarını, başka pazardakilerle kapamakta ustaydı. Ancak ikinci çeyrek bilançosu, küresel ekonomik güçler ve tabiat şartlarının stratejinin sınırları olduğunu gösterdi.

Kârdaki düşüşün birçok faktörün birleşiminden kaynaklandığını söyleyen Coca-Cola'nın CEO'su Muhtar Kent, küresel işlerin portföy etkisinin bu kez kendilerinden yana olmadığını ifade etti.

Coca-Cola'nın net geliri bir yıl önceki 2.79 milyar dolardan 2.68 milyar dolara gerilerken, hisse başı gelir de 61 centten 59 cente düştü. Yeniden yapılandırma ve üretim inisiyatifleri masrafları hariç hisse başı kârı 63 cent ile 16 analistin beklentisi dahilinde oldu.

Kent, yavaşlayan büyümeyle mücadele edebilmek için Çin ve diğer gelişen piyasa ekonomilerinde, daha küçük ve ucuz paketler sunarak Coca-Cola'nın erişim alanını genişletmeye çalışıyor. Kent, kayıpları telafi etmek için reklam ve pazarlama faaliyetlerini azaltmadıklarını söyledi.

Kent, "Bu daha çok bir anomali; bunu bir trend ya da sistemik sorun olarak görmemeliyiz" yorumunda bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 08:40 Misafir insanlar bilinçleniyor, dev şirketlerin "bu ürünü tüket mutlu ol" tarzından yaptıkları "yaşam tarzı" baskılarına kanmıyorlar ve tükettikleri ürünlerin sağlıklı, saf, temiz ve sürdürülebilir uygunlukta olmasına özen gösteriyorlar. aslında cc da bunun farkında ve gazlı içeceklerden diğer içecek türlerine kayma yapıyor ama hala yüksek şeker barındırıyor ya da aynı etkiyi yapan başka maddeler... sağlık için şeker kullanımını tamamen sıfıra indirin... dev dünya firmaları bu bilincin henüz yeterince oluşmadığı "az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere" kayıyorlar o yüzden...