Advertisement

ABD'nin EPDK'sı Federal Enerji Düzenleme Komisyonu, enerji piyasalarında manipülasyon yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Barclays Plc ve 4 eski tradera toplamda 487.9 milyon dolarlık ceza kesti.

Regülatör, Barclays ve traderlara Amerikan Hazinesi'ne 30 gün içinde ödenmek üzere 453 milyon dolarlık para cezası verdi. FERC, Londra merkezli bankanın ayrıca California, Arizona, Oregon ve Washington'daki düşük gelirli konut sahiplerine enerji faturalarını ödemeleri için kârdan 34.9 milyon dolar vermesi gerektiğini söyledi.

Tüketicilerin, traderların haksız kârlarla arkalarından iş çevirdiğini düşünmeden evlerini ısıtmaya ve elektriklendirmeye haklarının olduğunu savunan ABD Senatörü Ron Wyden, cezanın, enerji piyasalarını manipüle edenlerin sert cezaya çarptırılacaklarını görmeleri açısından güçlü bir mesaj gönderdiğini savundu.


Ajansın ilk olarak 31 Ekim'de teklif ettiği cezalar, FERC'nin piyasa manipülasyonu soruşturmalarının bir sonucu. Ajans 2011'in başından bu yana aralarında Deutsche Bank AG ve JPMorgan Chase&Co.'nun da yer aldığı 13 kurumu soruşturuyor.

İşlemlerinin yasallığını savunan Barclays sözcüsü Marc Hazelton, bu konuyu savunacaklarını söyledi.