Advertisement

(16:52'de güncellendi)

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin konuşmasında varlık alımlarının daha önceden belirlenmiş bir doğrultuda gerçekleştirilmediğini söylemesinin ardından hisseler yükselişe geçerken, dolar erken saatlerdeki kazançlarını sildi ve ABD tahvilleri yükseldi.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 09:30'da yüzde 0.2 yükseldi ve dünün düşüşünün ardından yeniden pozitif seyre döndü. Bloomberg Dolar Endeksi ise yüzde 0.4'e varan tırmanışını silerek yüzde 0.1 düştü. Yen diğer 16 büyük para biriminin 13'ü karşısında zayıflarken, pound 14'ü karşısında ralli gerçekleştirdi. 10 yıllık ABD hazine tahvil faizleri 7 baz puan düştü ve yüzde 2.46'ya geriledi. Kurşun ve çinko S&P GSCI Endeksi'ndeki artışlara öncülük etti.

Bernanke'nin bugün Kongre'de başladığı ve 2 gün sürecek olan konuşmada merkez bankasının varlık alım hızının daha önceden belirlenmediğini ve gerekirse artış bile görülebileceğini açıklamasının ardından dolar erken saatlerdeki kazançlarını tersine çevirirken, hazine tahvilleri ve S&P 500 yönünü yukarı çevirdi. Bugün açıklanan Bank of England toplantı tutanakları ise kurul üyelerinin para politikasının değişmesi yönünde oy kullanmadığını gösterdi.

New York merkezli Russell Investments şef piyasa stratejisti Stephen Wood, "Piyasalar, Fed'in ne zaman ve nasıl varlık alımını sonlandıracağına dair keyfi bir şekilde karar vermeyeceği durumuna tepki veriyor. Fed piyasa verilerine göre hareket etmek ve politikalarında esnekliği korumayı istiyorlar" yorumunu yaptı. 

(16:52'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Temmuz 2013 Pazartesi, 12:01 Misafir yalanlar, dolanlar. az kaldi hem de çok az
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 18:03 Misafir sen çok palavracısın
17 Temmuz 2013 Çarşamba, 17:50 Misafir bir halt söylediği yok geveleyip duruyorsun sus artık......